7. ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth

21. 12. 2020 31. 03. 2021 Online událost

Česká centra a České literární centrum sekce Moravské zemské knihovny, vyhlašují 7. ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth určené začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka ve věku do 40 let.

Cílem soutěže je kontinuální podpora mladých zahraničních překladatelů a bohemistů, stejně jako podpora a šíření české literatury v zahraničí.

Soutěžní část probíhá mimo území ČR prostřednictvím zahraniční sítě Českých center a zastupitelských úřadů ČR, resp. těch ČC a ZÚ, které se aktuálního ročníku soutěže účastní.

Účastníci soutěže se řídí samostatnou detailní výzvou soutěže uveřejněnou v teritoriu, jehož jsou občany či rezidenty s trvalým bydlištěm.

Účastníci soutěže přeloží ucelený text  o rozsahu do 20 normostran z knihy Uranova spisovatelky Lenky Elbe, kterou pro letošní ročník vybrala odborná porota. 

  • Uzávěrka pro zaslání překladů: 31. března 2021
  • Zveřejnění výsledků: do 15. května 2021
  • Pobyt oceněných překladatelů v ČR: léto 2021

Lenka Elbe: Uranova (Argo, 2020)

Synopse

Hrdinou příběhu je padesátník, Angličan Henry Robotham, jehož přítelkyně Angela se během pátrání po českých předcích v srpnu 1968 propadla v Jáchymově do země a beze stopy zmizela. Třicet let poté se do města uranu, stříbra i hrůzných politických zločinů Henry na doporučení terapeuta vrací. Činí tak, aby jednou provždy skoncoval s traumatem, které tři dekády tíží jeho duši. Na cestě do porevoluční České republiky jej doprovází neurotická partnerka Suzanne. Společně se po několika humorných příjezdových patáliích ocitají v hotelu pojmenovaném po slavné objevitelce radia a polonia Marie Curie-Sklodowské, kde pracuje charismatická a podivná doktorka Estely Hansové. A právě někde tam začíná zmiňovaný experiment s prvky fantasy, absurdna i hororu. Lákala by vás nesmrtelnost?

Bio

Lenka Elbe (1979) se narodila v Lounech. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka. Tématem její tvorby je svoboda v neutuchajícím boji s temnými proudy snažícími se o její likvidaci, v textu ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Literárně ji ovlivnila především díla Franze Kafky, Umberta Eca nebo Haruki Murakamiho. Kromě psaní se věnuje také grafickému designu a fotografii. Žije v Praze.

Lenka Elbe 

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: 7. ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth
  • Datum: 21. 12. 2020 31. 03. 2021
  • Adresa: Online událost

Podobné události