Anna Cima na Evropském literárním festivalu v Tokiu

Delegace Evropské Unie v Japonsku a EUNIC Japan, společně se zastupitelskými úřady a kulturními centry jednotlivých členských zemí EU připravili v Tokiu již 4. ročník Evropského literárního festivalu s podtitulem A new world, new beginnings. Na pozvání Českého centra Tokio se od roku 2017 festivalu každoročně účastní některý z představitelů současné české literatury - Bianca Bellová, Jaroslav Rudiš, Pavel Brycz. Letos bude Českou republiku reprezentuje autorka románu Probudím se na Šibuji, spisovatelka Anna Cima.

EVROPSKÝ LITERÁRNÍ FESTIVAL

V roce 2016 ukončil svou činnost Tokijský mezinárodní literární festival a japonská metropole tak přišla o platformu, kde měli čtenáři možnost se kromě domácí literatury seznámit také se současnou evropskou literaturou. Na vzniklou situaci pružně zareagovala Delegace Evropské unie v Japonsku a společně s EUNIC Japan, velvyslanectvími a kulturními centry členských států EU zorganizovala v roce 2017 první ročník Evropského literárního festivalu v Tokiu. Projekt se ukázal jako velmi úspěšný a vzbudil zájem jak čtenářské obce, tak také japonských literátů, překladatelů a nakladatelů.

 České centrum Tokio se na organizaci festivalu podílí už od jeho počátku. Například účast Biancy Bellové na festivalu v roce 2017 vedla k loňskému vydání japonského překladu jejího románu Jezero v nakladatelství Kawade Shobo Shinsha.

 A new world, new beginnings

Jedním z cílů Evropského literárního festivalu je přiblížit japonským čtenářům evropskou kulturu, hodnoty a myšlení optikou současné literatury. Panelové diskuze spisovatelů a překladatelů, přednášky či autorská čtení, to vše představuje unikátní možnost, jak se seznámit s multikulturním a mnohojazyčným evropským literárním prostředím, které je v kontrastu k silně kulturně i jazykově homogennímu Japonsku.

 

Potřebu a důležitost vzájemné kulturní výměny letos zdůraznila pandemie viru Covid-19. Prakticky celý svět omezil cestování a pro mnohé se tak stala kniha jedním z mála způsobů, jak se alespoň skrze její stránky vypravit do zahraničí.

 

Podtitul festivalu A new world, new beginnings tak poukazuje právě na společenské, kulturní i politické změny, kterou sebou reakce jednotlivých zemí na pandemii přináší. Jak název naznačuje, tyto změny nemusí být nutně negativní a organizátoři se tak snažili do tématu vnést nádech optimismu.

S pandemií je samozřejmě spojené i omezení vstupu cizinců do Japonska, které letos ohrozilo samotné konání festivalu, organizátoři se však rozhodli zorganizovat festival hybridně – spisovatelé žijící v Evropě se do festivalového programu zapojují online, ale několik autorů a překladatelů, kteří působí v Japonsku, se účastní také fyzicky. Česká spisovatelka Anna Cima dlouhodobě žije a pracuje v Tokiu, byla tedy součástí online panelové diskuze, ale vystoupí také živě v tokijském Europa House, kde představí svůj román Probudím se na Šibuji.

Anna Cima: „Pozvání na festival si velmi vážím a mám radost, že jsem jeho prostřednictvím mohla oslovit japonského čtenáře, kterému se na jaře příštího roku dostane do ruky překlad Probudím se na Šibuji.“ 

Zmíněná online panelová diskuze organizovaná EUNIC Japan, kde kromě Anny Cimy vystoupil Dragomán György (Maďarsko), Terezia Mora (Německo) a Jan Carson (Severní Irsko) proběhla 22. 11. na platformě Zoom. Tuto diskuzi na téma Stranger Than Fiction moderoval významný japonský spisovatel Keiichiro Hirano. Hirano se snažil zjistit, jakým způsobem se neobvyklá realita roku 2020 promítá do života a práce zúčastněných autorů.  

Eva Takamine, ředitelka českého centra tokio: „Myslím, že jsme měli letos velké štěstí, že spisovatelka Anna Cima žije v současné době v Japonsku, takže se letošního ročníku literárního festivalu mohla zúčastnit částečně i fyzicky, na rozdíl od ostatních autorů. Máme samozřejmě velkou radost, že její úspěšná kniha  Probudím se na Šibuji, už brzy vyjde i tady a těšíme se na reakce japonských čtenářů."

Windows to Europe a Korona povídky

Hybridní formát literárního festivalu má svá omezení, ale zároveň nabízí nové možnosti. Jednou z novinek, kterou sebou větší důraz na online prostor letos přinesl, je prezentace povídek evropských autorů na webové stránce festivalu. Projekt s názvem Windows to Europepřináší čtenářům 15 do japonštiny přeložených evropských povídek. České centrum Tokio se do projektu zapojilo s povídkou Biancy Bellové Věrná Emi a palindrom psaný v odloučení. Tuto povídku napsala Bianca Bellové pro projekt Českých center Korona povídky - kolekce autorských povídek, která vznikla ve spolupráci s řadou významných českých i zahraničních spisovatelů na témata volně spojená se situací ovlivněnou koronavirovou pandemií, nebo jí inspirovanou.

Pro více informací neváhejte kontaktovat České centrum Tokio na e-mailové adrese [email protected]

ČESKÁ CENTRA

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

Mohlo by vás zajímat

17. 11. Tiskové...
V Japonsku začíná český týden – Czech Week Online 2020

V Japonsku začíná český týden – Czech Week Online 2020

Tisková zpráva k týdenní online prezentaci České republiky v Japonsku - Czech Week Online 2020