Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2018 - 18.7.2018

Vzpomínka na Miloše Formana

České centrum Tokio si během tří večerů promítání a přednášek připomene režiséra Miloše Formana, který zesnul letos v dubnu ve věku 86 let. V rámci vzpomínkové akce budou uvedeny filmy "Hoří, má panenko" (4. 7.) a "Taking Off" (18. 7.). Kromě filmů chystáme také přednášku s filmovými ukázkami z Formanovy tvorby, která proběhne 12. 7.

Miloš Forman je jedním z pouhých tří režisérů, jehož film získal pět Oscarů ve všech hlavních kategorií: Nejlepší film, Představitel hlavní role, Představitelka hlavní role, Režisér a Scénář). Jeho filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus patří mezi klasická díla Hollywoodu. Pro Čechy pak vedle výtvarníka Alfonse Muchy nebo spisovatelů Karla Čapka a Milana Kundery představuje jednoho z nejslavnějších krajanů ve světě.

Slavné Formanovy filmy, jako je Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus, jsou dobře známé i japonskému publiku. Cílem této akce je představit divákům i tu v Japonsku méně známou režisérovu tvorbu.

 

 Vzpomínková akce je rozdělena do tří večerů.

 První večer (4. 7.) bude promítnut legendární film z Formanova českého období, Hoří, má panenko (1967), který uvede bývalý ředitel Českého centra Tokio Petr Holý.

Druhým večerem (12. 7.) bude provázet básník a spisovatel Jean-Gaspard Páleníček (bývalý ředitel Českého centra Paříž), který představí Formanovy filmařské začátky z 50. let, Československou Novou vlnu a kontext, ve kterém Forman točil své první filmy. Pozastaví se nad jeho přechodem do USA i nad jeho návraty do vlasti. A vzpomene Formanův japonský projekt ze světa sumo. Přednášku doplní filmové úryvky z Formanovy tvorby. 

Třetí a závěrečný večer (18. 7.) proběhne projekce filmu Taking Off (1971), s úvodem, který si připravil překladatel a bohemista z Tokijské univerzity, Kenichi Abe.

 

Kdy: 4. července (plně obsazeno), 12. července, 18. července (plně obsazeno), vždy v 19:00
Kde: České centrum Tokio (kinosál Velvyslanectví ČR v Tokiu)
Vstupné zdarma

Zájemce o účast na promítání prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte prosím své jméno a počet osob.

 


 

Hoří, má panenko / photo courtesy National Film Archive

 

 

 

Taking Off / ©Universal Pictures

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

Od: 4.7.2018
Do: 18.7.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala