Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2019 - 15.11.2019

Výstava THE STORY OF CZECH DESIGN - 30 YEARS OF NEW IDENTITY

Výstava Českých center THE STORY OF CZECH DESIGN - 30 YEARS OF NEW IDENTITY prezentuje v centru Tokia porevoluční vývoj českého designu a jeho nejvýraznější zástupce. Hlavním cílem této výstavy je seznámit návštěvníky se současným českým designem a navázat tak na v Japonsku právě probíhající putovní výstavu 100 let českého designu.

 

 

Kdy: 4. října – 15. listopadu 2019

Kde: galerie Českého centra Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

Vernisáž výstavy se koná v pátek 4. října v 19:00 v galerii Českého centra Tokio. Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet účastníků.

Období transformace devadesátých let bylo paradoxně provázeno zánikem mnoha skláren, podniků textilních, nábytkářských a strojírenských, které ztratily východní trhy a neobstály ve světové kokurenci.  Zároveň došlo k zakládání nových firem nebo reorganizaci původních podniků, které konečně začaly využívat design jako marketingový nástroj. K tomu napomáhalo Design Centrum  ČR v Brně, založené v roce 1991  (zrušené 2007). Designéři Bořek Šípek,  Otakar Diblík, nebo  architektka Eva Jiřičná, které socialismus dohnal k emigraci, začali působit jako pedagogové. Mladá generace absolventů začala zakládat studia (Olgoj Chorchoj, mmcité nebo Studio Najbrt), což do té doby nebylo možné. Design se v průběhu devadesátých let stal důležitým národohospodářským a kulturním činitelem, respektovaným studijním oborem i volnočasovou aktivitou mladé generace.

Na přelomu tisíciletí došlo k etabování a prudkému rozvoji institucí designu. Vedle nejstarší Vysoké školy uměleckoprůmyslové působí nové fakulty designu při regionálních univerzitách. Dění nejvíce ovlivňují instituce a projekty, jež vznikly zdola, z potřeby činorodých a nadšených lidí. Jmenujme Qubus, průkopnický obchod s designem v Praze, nebo organizaci CZECHDESIGN, která plní roli agentury i vzdělávacího centra. V roce 1999 byl uspořádán první ročník Designbloku, který je  v současnosti největším středoevropským festivalem, jenž  dokázal  připoutat pozornost veřejnosti a médií a založit tradici cen Czech Grand Design. Oceňovány jsou nejen designerské hvězdy, ale také výrobci, pro které navrhují tuzemští i zahraniční designéři, jako třeba TON, výrobce ohýbaného nábytku, sklárny Moser, Preciosa, BOMMA nebo LASVIT.

V současné době je na české i zahraniční scéně činná nová silná generace designérů (OKOLO, DECHEM, deFORM, Lucie Koldová, Jan Čapek Vrtiška & Žák, Plecháč & Wielghus, Klára Šumová, Herman&Coufal and Tadeáš Podracký). Designéři si uvědomují tradici české průmyslové výroby, kterou pozvedají vývojem nových tvarů, metod a technologií. Český design se plně začlenil do mezinárodního kontextu a firmy, které sázejí na prvotřídní kvalitu a originální prezentaci svých výrobků na mezinárodních přehlídkách designu, zažívají nebývalý ohlas. Světový úspěch sklízejí také čeští typografové, kteří prodávají svá písma jako Suitcase Foundry nebo Storm Foundry.

Český design je čím dál více vidět ve světě, tedy nejen v českých domácnostech, které doprovází už celé století.

 

Aktualizace:

Od 1. do 10. listopadu bude část výstavy The Story of Czech Design k vidění v obchodním domě Takashimaya ve čtvrti Tamagawa. Místo konání: 3-17-1 Tamagawa, Setagaya-ku, Tokyo 158-8701

 

 

Organizátor výstavy: České centrum Tokio
Hlavní partner: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Koncept: Jakub Berdych Karpelis and Josef Tomšej, Qubus Design Studio
                                        Iva Knobloch, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Sandra Karácsony - Česká centra

Architekti výstavy: Jakub Berdych Karpelis a Josef Tomšej, Qubus Design Studio

Grafika: Štěpán Malovec

 

Místo konání:

チェコセンター東京

Datum:

Od: 4.10.2019
Do: 15.11.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala