Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2018 19:00

Přednáška o české vědeckofantastické literatuře a křest Sbírky českých sci-fi povídek

Křest japonského vydání „Sbírky českých sci-fi povídek“. Autor sbírky, Jaroslav Olša ml., bude mít v rámci slavnostního večera přednášku věnovanou historii české vědeckofantastické literatury. Hostem bude také překladatelka sbírky, paní Kiyomi Hirano.

Sbírka obsahuje jedenáct mistrovských děl české vědeckofantastické literatury, od dystopií předcházejících Huxleyho či Orwella po díla, která později inspirovala například Ballarda nebo Bradburyho. Na akci vystoupí kompilátor sbírky, Jaroslav Olša ml., který bude mít přednášku na téma Historie české sci-fi. Pro japonské příznizvce sci-fi se tak jedná o unikátní příležitost dozvědět se více o sci-fi literatuře země, která vyprodukovala v Japonsku populární díla jako je R.U.R. nebo Válka s mloky. Knihu představí také její překladatelka, paní Kiyomi Hirano a hostům přečte její krátký úryvek v japonštině.  

KDY: 17. října 2018  v 19:00
KDE: České centrum Tokio (kinosál Velvyslanectví ČR v Tokiu), 2- 16-14 Hiroo, Shibuya-ku, Tokyo 150-0012

Vstupné zdarma (zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte prosím své jméno a počet účastníků). 

 

Odkaz na knihu: „Sbírka českých sci-fi povídek“ (v japonštině)

http://www.heibonsha.co.jp/book/b377097.html

 

Jaroslav Olša ml. (1964)

Jaroslav Olša vystudoval na Univerzitě Karlově arabistiku a orientalistiku, ve studiích pak pokračoval na Amsterdamské univerzitě, kde studoval srovnávací evropská studia a mezinárodní vztahy. Po roce 1992 působil nejprve jako velvyslanec v Zimbabwe a poté v Jižní Koreji. Od roku 2014 je ve funkci velvyslance České republiky na Filipínách.

K vědeckofantastické literatuře měl blízko od útlého věku. Od roku 1980 začal vydávat měsíčník XB-1, předchůdce časopisu Ikarie. V prvním roce vydávání časopisu Ikarie pak pracoval jako zástupce šéfredaktora. Společně s Ondřejem Neffem pak v roce 1995 zkompilovali Encyklopedii literatury science fiction. Dále přispěl do britských encyklopedií sci-fi a fantasy literatury, do sci-fi časopisů a napsal také mnoho článků o sci-fi literatuře asijské a africké. V Česku, Indii, Zimbabwe, Koreji a na Filipínách pak zkompiloval několik antologií sci-fi literatury.

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

17.10.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala