Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.2.2009 19:30 - 21:30

PROFIL - JAN KAPLICKÝ

Jeden z nejproslulejších architektů českého původu, který žil a pracoval v zahraničí, Jan Kaplický, nečekaně zemřel 14.1.2009. České centrum Tokio zařazuje v rámci projektu CZECH THE CINEMA mimořádnou projekci dokumentu filmové producentky Elišky Kaplicky Fuchsové a režiséra Jakuba Wagnera. Projekce filmu PROFIL proběhne 25.2.2009 od 19.30 hodin. Žádáme vážené diváky, aby nás kontaktovali na e-mailové adrese R.S.V.P. cctokyo@czech.cz.

 

Filmová producentka Eliška Fuchsová a režisér Jakub Wagner natočili v koprodukci s Českou televizí a firmou Spiral dokumentární film PROFIL, který je portrétem Jana Kaplického. JAn Kaplický patří k nejproslulejším architektům českého původu, kteří žijí a pracují v cizině. V Praze vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, v roce 1968 odešel do Velké Británie. Spolupracoval se světově proslulými architekty, například s Renzem Pianem, Richardem Rogersem a Normanem Fosterem. V roce 1978 založil vlastní kancelář FUTURE SYSTEMS, o deset let později se jeho profesionální partnerkou stala Amanda Levete. V průběhu 80. let 20. století společně rozvíjeli vizi možné budoucí architektury a stali se jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Jedinečná zkušenost a práce pro kosmický výzkum a znalosti materiálu i technologií ovlivňují praxi FUTURE SYSTEMS dodnes.

 

Jan KAplický je držitelem mnoha ocenění, z nichž nejznámější je nejprestižnější britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord´s MEdia Centra na londýnském kriketovém stadionu. The Independent nedávno uveřejnil přehled nejvýznamnějších moderních staveb ve světě. Jan Kaplický je v něm zastoupen dvěma stavbami Lord´s Media Center a obchodním domem Selfridges v Birminghamu. Realizace Future Systems lze nalézt v Evropě, Asii i Americe.

 

Dokument PROFIL se natáčel ve Velké Británii, v Praze v Národním technickém muzeu a na Ořechovce, kde Jan KAplický bydlel. NA trh byl film uveden tiskovou konferencí a slavnostní premiérou za účasti architekta Jana Kaplického 2. prosince 2004 v kině Světozor v Praze.

 

Architekt Jan Kaplický zemřel náhle 14. ledna 2009.

 

České centrum Tokio si klade za čest, že může připomenout dílo této významné osobnosti, která zanechala nesmazatelné stopy také v tokijské architektuře.

 

Filmový dokument PROFIL - JAN KAPLICKÝ uvedeme dne 25.2.2009 od 19.30 hodin.

 

Prosíme zájemce, aby nás laskavě kontaktovali na e-mailové adrese R.S.V.P. cctokyo@czech.cz.

 

Hlavní brána bude otevřena od 19.00 do 19.30, poté musí být z bezpečnostních důvodů uzavřena. Žádáme proto vážené diváky o dochvilnost, děkujeme za pochopení a těšíme se na shledanou!

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

25.2.2009 19:30 - 21:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala