Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

3. ročník dětského filmového festivalu – V4 Kids Film Festival 2018

Dne 1. prosince 2018 se bude v Tokiu po roce opět konat středoevropský dětský festival animovaného filmu pořádaný zeměmi Visegrádské čtyřky. Z české tvorby se mohou malí diváci a jejich doprovod těšit na Příběhy Ferdy Mravence české animátorky Hermíny Týrlové a také na spoustu dalších děl, kterými se představí to nejlepší z animované tvorby Slovenska, Polska a Maďarska.

Přednáška: Karel Teige a pražský surrealismus

Nedávno v Japonsku vyšly dva knižní tituly o českém surrealismu, jednak překlad knihy od Dereka Sayera „Praha, hlavní město 20. století“ (nakl. Hakusuisha) a také kniha „Karel Teige“ (nakl. Suiseisha), která v japonštině vůbec poprvé mapuje vývoj české avantgardy. Sayer označil Prahu za hlavní město 20. století, protože „surrealistické“ dějiny město charakterizují. Při příležitosti vydání těchto knih bude překladatel Sayerovy knihy a autor knihy o Teigovi, doc. Kenichi Abe přednášet na téma „Karel Teige a pražský surrealismus“.

Evropský literární festival 2018

Po loňské premiéře se bude v Tokiu konat Evropský literární festival i letos. Českou republiku bude po dobu tří festivalových dnů reprezentovat Jaroslav Rudiš, autor románů Nebe pod Berlínem, Národní třída, Český ráj či komiksu Alois Nebel.

Historický seminář k 100. výročí vzniku Československa

14. listopadu proběhne na Velvyslanectví ČR v Tokiu historický seminář k 100. výročí vzniku Československa. Události spojené s rokem 1918 přiblíží japonským posluchačům historici z České republiky, Slovenska a také japonští odborníci na Československé dějiny.

Diskuzní večer s Jaroslavem Rudišem a promítání filmu Alois Nebel

V rámci Evropského literárního festivalu 2018 zavítá do Tokia spisovatel Jaroslav Rudiš a mimo jiné se v Českém centru zúčastní diskuze s bohemistou a překladatelem Ken‘ičim Abem. Diskuzi bude předcházet promítání animovaného filmu Alois Nebel, jehož komiksovou předlohu vytvořil Jaroslav Rudiš společně s Jaromírem 99.

ArtForum: ArtCamp 2018 – Program AIR a spolupráce s uměleckými univerzitami v Japonsku

Každý rok v červenci se na půdě Západočeské univerzity v Plzni koná mezinárodní letní škola pro umělce z celého světa – ArtCamp. V Českém centru Tokio bude představena zpráva z letošního ročníku ArtCampu, možnosti programu AIR (Artist-in-Residence) a také studentská výměna japonských a českých uměleckých univerzit.

Filmový cyklus 1918-2018: Spalovač mrtvol

12. listopadu bude v Českém centru Tokio promítnut pravděpodobně nejdůležitější snímek režiséra Juraje Herze, Spalovač mrtvol. Promítání je součástí filmového cyklu věnovaného klenotům české a slovenské kinematografie v rámci oslav 100. výročí založení republiky a probíhá ve spolupráci s Velvyslanectvím České a Slovenské republiky pravidelně každý měsíc do konce letošního roku.

Beseda – Japonští designéři a Bienále Brno

Účastníci besedy představí v Českém centru Tokio historii a význam Mezinárodního bienále grafického designu Brno a přiblíží, jakým způsobem tato významná přehlídka vizuální kultury ovlivnila historii japonského designu. Besedy se zúčastní japonští výherci Grand Prix Bienále Brno, Micuo Kacui, Fumio Tačibana a Jumiko Jasuda. Besedu bude moderovat Jukihiro Masuda, který se podílel na přípravě Bienále Brno v letech 2008 a 2010.

Řemeslné trhy středoevropských zemí v Ósace

Ve dnech od 18. 10. do 22. 10. proběhne v obchodním domě Hankjú v ósacké městské čtvrti Umeda trh středoevropských řemeslných výrobků, v rámci kterého se představí také české výrobky. Akce bude doplněna o workshopy, přednášky a hudební koncerty.

CzechImage – výstava prací japonských studentů

CzechImage je projekt Českých center k 100. výročí založení Československa, jehož cílem je zjistit, jak mladá generace v Česku a v zahraničí vnímá současnou image České republiky. Konkrétní podoba japonské varianty tohoto projektu spočívala v soutěži mladých grafických designérů. Jejich úkolem bylo vyjádřit svou vlastní představu o image České republiky skrze grafický design. Výsledné grafické práce budou vystaveny v galerii Českého centra Tokio.

Česko-japonský sklářský projekt „Metamorphosis“

České centrum Tokio pořádá výstavu, na které představí výsledky spolupráce studentů japonské sklářské školy City Institute of Glass Art (TIGA) z města Toyama a studentů z Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři