Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.10.2006

Otevření Českého centra Tokio

Nové České centrum Tokio bude otevřeno slavnostní recepcí dne 31. října 2006 na adrese Hiroo 2-16-14, Shibuya-ku, v centrální části Tokia.

Zahajovací recepce se zúčastní velvyslanec České republiky v Japonsku Jaromír Novotný, státurní zástupce generálního ředitele ČC Jaroslav Kantůrek, ředitel Českého centra Tokio Petr Holý a mnozí významní představitelé japonského kulturního a politického života, mj. známý módní návrhář Yoshiki Hishinuma a další.

 

Jako čestný host bude přítomen režisér Jan Hřebejk. Slavnostní večer ozdobí svým vystoupením Jana Boušková, významná česká harfenistka.

 

 

České centrum Tokio je součástí velvyslanectví České republiky. Nachází se v budově bývalého velvyslanectví ČSSR v Tokiu, která neotřelým a na svou dobu moderním designem patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb zahraničních úřadů. Jedná se o brutalistní architekturu s ozvuky mašinismu z dílny architektů Jiřího Loudy a Ivana Skály, vzniklé za spolupráce M. Kvíze a K. Kotrbové. Zajímavostí je, že dokumentaci vypracoval ateliér architekta českého původu Antonina Raymonda v Tokiu. (V r. 1968 proběhla architektonická soutěž, r. 1971 byl vypracován vítězný projekt a bylo započato se stavbou.)

 

 

České centrum Tokio leží v blízkosti Sacred Heart School, kterou v 1. pol. 20. století navrhli významní čeští architekti působící v Tokiu – Jan Letzel (1909) a jmenovaný Antonin Raymond (1924-25).

 

 

 

České centrum Tokio disponuje moderně vybaveným multimediálním výstavním sálem o ploše cca 60 m2 v suterénu budovy, informačním střediskem a recepcí v přízemí, kancelářemi v prvním patře a vznikající knihovnou s plánovanou fono/DVDtékou. Knihovna postupně vzniká díky nezištným sponzorským darům českých nakladatelství Paseka, Argo, Zlatý řez, Libri a dalších, s nimiž je České centrum Tokio v jednání.

 

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

31.10.2006

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala