Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2009 19:00 - 21:00

NOVÝ PROJEKT ČC TOKIO - FILMOVÉ STŘEDY

České centrum Tokio přichází s novým projektem - každou poslední středu v měsíci jeden nový český film!

 

S novým rokem 2009 přichází České centrum Tokio s novým projektem FILMOVÉ STŘEDY. Každou poslední středu v měsíci představí jedno nové české filmové dílo, které se dosud neobjevilo v japonské distribuci.

 

Cyklus FILOVÉ STŘEDY bude zahájen ve středu 28. ledna 2009. Od 19.00 hodin Vám v prostorách velvyslanectví České republiky v Japonsku představíme mimořádnou projekci filmu režiséra Petra Zelenky KARAMAZOVI.

 

Z důvodu omezeného počtu míst v kinosále žádáme vážené diváky se zájmem o účast, aby nás laskavě kontaktovali e-mailem na adrese cctokyo@czech.cz.

 

Žádáme vážené diváky o dochvilný příchod mezi 18.30 a 19.00, kdy bude otevřena hlavní brána velvyslanectví ČR. Poté bude objekt z bezpečnostních důvodů uzavřen.

 

KARAMAZOVI

 

Čestmír Kopecký mi zavolal, jestli bych nechtěl vidět nový film Petra Zelenky KARAMAZOVI - abych pak o něm napsal do brožurky. Tak jsem šel. V kině Evald ve čtyři hodiny ráno vpřostřed února to bylo, na Národní třídě probleskoval úsvit, tramvaje jezdily prázdné a tiché, ryby v lahůdkářství dívaly se mrtvýma očima. Hradčany opalizovaly modře a špičatě - ptáci padali k zemi bez udání důvodu. Před kinem mě čekala nějaká paní, pozdravila plaše, odemkla čtvery dveře - uvedla do úplně prázdného sálu. Udělala se tma - a pak to začalo. Autobus jel Polskem snaživě a jaře, RAdek Holub dojemný byl a zábavný, Jan KOlařík vyholený a ostrý, Ivan Trojan vypadal jako učitel angličtiny - a šla z něho záře. Hodiny tikaly teskně, příběh se prokousával expozicí, tiše bylo v kině Evald. Myslel jsem na film, na producenta Kopeckého jsem myslel a na mou ženu, která právě vstala v pokoji s červenou stěnou, vaří si čaj, chce se mi dovolat, já to ale neberu, dívám se na Národní třídě na to, jak herci Dejvického divadla na zájezdu do Krakova odhodlávají se říct, že Bůh není.

Pak to ale řekl Ivan Karamazov - a mně se najednou plakat chtělo a kousl jsem se do rtu a prokousl si ret a kousl se až k masu. Ivan se ptal, proč je hanebnost dovolena a proč mají trpět nevinní, a já - najednou bez dechu - to sdílel. Když Ivan se pak království tohoto zřekl, požádal vrátit vstupenku - najednou zase v českém filmu někdo říkal něco, co bylo důležité nezapomenout. To, co děláte, je krásné, řekl pán s teskným pohledem hrcům českého divadla na výletu v Polsku - a já jsem se bál o něho a pro něho. Pak řekl prosím, hrajte dál - a já si to přál taky, chtěl to vidět do konce. Jak Bůh v oblaku cigaretového dýmu hraje na klavír, zatímco herec Trojan plivnul na papeže - a v kině Evald začalo pršet. d=šť stékal po stěnách, táhlo k šesté ráno a Praha se chystala natřít milion rohlíků čerstvým máslem, voda stoupala ke kotníkům a já najednou s obrovskou silou pocítil potřebu v něco věřit uprostřed února.

Tak proto je myslím dobré tenhle film vidět. Je nám zapotřebí.

A taky kvůli Igoru Chmelovi v roli Ivana Karamazova.

 

Vladimír Morávek, 19. února 2008

 

(Úvodní text k DVD Karamazovi)

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

28.1.2009 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala