Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.5.2018 - 22.6.2018

MINI WONDERS - Česká hračka včera a dnes

23. května byla v Českém centru zahájena výstava MINI WONDERS, jejímž cílem je hravým způsobem seznámit malé i velké návštěvníky s českou hračkou, její historií, vývojem a současnými trendy. Projekt je součástí programu věnovanému oslavám 100. výročí založení Československa.

Výstava mini wonders vyzdvihuje fenomén české hračky, jehož příběh se začal psát na počátku 20. století a dnes je nadále intenzivně rozvíjen. Ve výběru exponátů se zaměřuje na výjimečné příklady aktuální domácí produkce s ohledem na jejich autorskou inovaci, originalitu a tradici. Ve společné instalaci výstava představí na jedné straně tvorbu současných autorů a na straně druhé moderní ikony dosud v ČR vyráběné, které se zapsaly do dějin české kultury a společnosti během posledních sta let. Nejstarší návrh na výstavě se datuje rokem 1920 (hračky od V. Špály) a nejsoučasnější pak vznikly v letošním roce.

Výstava mini wonders představuje hračku jako symbol dětství, radosti a kreativity, na něž mají právo nejen malí ale i velcí. Designéři nám právě toto svými díly připomínají. Hračka neslouží pouze k zábavnému hraní, ale též podněcuje naši představivost, vzbuzuje v nás potěšení, dokáže vyprávět příběhy a umožňuje rozvíjet motorické a tvůrčí schopnosti. Hračka má zásadní roli při formování lidských vlastností a schopností: právě s ní vše začíná, to ona stojí u počátku vývoje každého člověka. Výstava mini wonders je důkazem toho, že česká hračka tak činí na nejvyšší úrovni - s originalitou a kvalitou - již po dobu sta let.

Kdy: 23. květen – 22. červen, ve všední dny od 10:00 do 17:00. Výstavní sál bude výjimečně přístupný v sobotu, 2. června (10:00-17:00).

Kde: České centrum Tokio

Vstupné zdarma

 

Vernisáž výstavy s účastí kurátorky Terezy Bruthansové a designérky Zuzany Lednické se koná 23. května v 19:00 v prostorách Českého centra Tokio. Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte prosím své jméno a počet návštěvníků.

 

Kurátorka výstavy:

Tereza Bruthansová, Ph.D.

Autorka výstav a publikací o designu, módě a umění.

Kurátorka úspěšné přehlídky hraček Libuše Niklové v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (2010) a Muzeu dekorativních umění v Paříži (2011). Kurátorka výstavního projektu Paralely – české a francouzské současné umění, který otevíral České centrum v Paříži (1997). Spolukurátorka výstavy Müllerova vila v Praze v Pavillon Arsenal v Paříži (2002) a putovní výstavy Czech 100 Design Icons, např. v Triennale di Milano (2006).

Napsala řadu knih, např. Czech 100 Design Icons, Český design 01 a monografii Libuše Niklová. Je členkou akademie designu cen Czech Grand Design. Pět let působila jako zástupkyně šéfredaktora časopisu Dolce Vita. V roce 2013 byla kreativní ředitelkou kolekce nových hraček firmy Fatra.

Je zakladatelkou a ředitelkou Dětského festivalu Mini v Praze www.festivalmini.cz

 

Pořadatel: Česká centra

Design instalace: Anna a Jerry Kozovi

Grafický design: Zuzana Lednická / Studio Najbrt

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

Od: 23.5.2018
Do: 22.6.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala