Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2018 - 17.7.2018

MINI WONDERS - Česká hračka včera a dnes v Tokijském muzeu hraček

Po výstavě v Českém centru Tokio se české hračky pro velký zájem přesunují do tokijského muzea hraček ve čtvrti Šindžuku. Projekt je součástí programu věnovanému oslavám 100. výročí založení Československa.

Výstava mini wonders vyzdvihuje fenomén české hračky, jehož příběh se začal psát na počátku 20. století a dnes je nadále intenzivně rozvíjen. Ve výběru exponátů se zaměřuje na výjimečné příklady aktuální domácí produkce s ohledem na jejich autorskou inovaci, originalitu a tradici. Ve společné instalaci výstava představí na jedné straně tvorbu současných autorů a na straně druhé moderní ikony dosud v ČR vyráběné, které se zapsaly do dějin české kultury a společnosti během posledních sta let. Nejstarší návrh na výstavě se datuje rokem 1920 (hračky od V. Špály) a nejsoučasnější pak vznikly v letošním roce.

Výstava mini wonders představuje hračku jako symbol dětství, radosti a kreativity, na něž mají právo nejen malí ale i velcí. Designéři nám právě toto svými díly připomínají. Hračka neslouží pouze k zábavnému hraní, ale též podněcuje naši představivost, vzbuzuje v nás potěšení, dokáže vyprávět příběhy a umožňuje rozvíjet motorické a tvůrčí schopnosti. Hračka má zásadní roli při formování lidských vlastností a schopností: právě s ní vše začíná, to ona stojí u počátku vývoje každého člověka. Výstava mini wonders je důkazem toho, že česká hračka tak činí na nejvyšší úrovni - s originalitou a kvalitou - již po dobu sta let.

Kdy:  4. července – 17. července, od 10:00 do 16:00. (zavřeno každý čtvrtek)

Kde: Tokyo Toy Museum, Yotsuya, 4 Chome−20, Shinjuku, 160-0004 Tokyo

http://goodtoy.org/ttm/

 

Pořádá: Tokyo Toy Museum, České centrum Tokio, Velvyslanectví ČR v Japonsku

Design výstavy: Anna Kozová, Jerry Koza (Atelier Sad)

Grafický design: Zuzana Lednická (studio Najbrt)

Spolupráce: Etna, Kazeto

 

Kurátorka výstavy:

Tereza Bruthansová, Ph.D.

Autorka výstav a publikací o designu, módě a umění.

Kurátorka úspěšné přehlídky hraček Libuše Niklové v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (2010) a Muzeu dekorativních umění v Paříži (2011). Kurátorka výstavního projektu Paralely – české a francouzské současné umění, který otevíral České centrum v Paříži (1997). Spolukurátorka výstavy Müllerova vila v Praze v Pavillon Arsenal v Paříži (2002) a putovní výstavy Czech 100 Design Icons, např. v Triennale di Milano (2006).

Napsala řadu knih, např. Czech 100 Design Icons, Český design 01 a monografii Libuše Niklová. Je členkou akademie designu cen Czech Grand Design. Pět let působila jako zástupkyně šéfredaktora časopisu Dolce Vita. V roce 2013 byla kreativní ředitelkou kolekce nových hraček firmy Fatra.

Je zakladatelkou a ředitelkou Dětského festivalu Mini v Praze www.festivalmini.cz

 

Místo konání:

Tokyo Toy Museum

Datum:

Od: 4.7.2018
Do: 17.7.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala