Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.5.2019 19:00

Kvarteto Martinů zahraje v Tokiu na slavnostním koncertu na počest hudebního festivalu Pražské jaro

Slavnostní koncert klasické hudby na počest mezinárodního hudebního festivalu „Pražské jaro“ pořádá České centrum Tokio společně s Velvyslanectvím ČR v Tokiu už čtvrtý rok. Letos si připomínáme 60 let od úmrtí významného českého skladatele Bohuslava Martinů a stěžejní část programu bude tvořit právě hudba tohoto skladatele v podání hudebního tělesa Kvarteto Martinů.

 

 

Kdy: 24. května 2019 v 19:00
Kde: Reprezentační sál Velvyslanectví České republiky v Tokiu
          2-16-14, Hiroo, Shibuya-ku, Tokio

Vstupné zdarma. Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet účastníků.

 

Program:

L.van Beethoven - String quartet f moll, op. 95

B. Martinů - String quartet no. 7 "Concerto da camera"

Dvořák - op. 106

Kvarteto Martinů, původně Havlákovo kvarteto, založili v roce 1976 tehdejší studenti pražské konzervatoře. Inspirací a vzorem pro ně byla existence takových těles jako Vlachovo kvarteto nebo Smetanovo kvarteto. Naplno využili podmínek vhodných pro intenzivní přípravu a studium repertoáru a to se posléze zúročilo v podobě sedmi laureátských titulů na významných mezinárodních kvartetních soutěžích. Mezi nejvýznamnější patří soutěže ARD Mnichov, Evian (Francie), soutěž Yehudi Menuhina (Porthsmouth, Velká Británie) nebo Pražské jaro.

Tyto výsledky významně přispěly k nastartování úspěšné mezinárodní kariéry a Kvarteto Martinů se tak zařadilo mezi soubory tvořící světově respektovanou českou kvartetní tradici.

Původní Havlákovo kvarteto přijalo své nynější jméno v roce 1985 jako závazek k propagaci jména a díla jednoho z géniů české hudby B. Martinů. Tato jejich snaha byla odměněna například cenou MIDEM v Cannes 2004 za nejlepší CD roku v oblasti komorní/sólové nahrávky hudby 20. století, kterou obdrželi za druhé ze tří CD společnosti NAXOS se 7 smyčcovými kvartety a další komorní hudbou B. Martinů.

Ačkoliv těžištěm jejich repertoáru je hudba velikánů české a světové hudby, obrací se kvarteto s oblibou k vyhledávání děl zapomenutých nebo k premiérám děl soudobých. Dostalo ocenění CD měsíce na prestižních internetových stránkách MW Classical Music Web za nahrávku Sylvie Bodorové (Terezín Ghetto Requiem) a R. Stevensona. Dlouhodobě se věnuje koncertnímu provádění a nahrávání kompletního kvartetního díla předního českého skladatele žijícího v USA Tomáše Svobody.

Kromě bohaté koncertní činnosti, zahrnující koncertování na prestižních světových pódiích spolupracuje Kvarteto Martinů úzce s Českým rozhlasem stejně jako v minulosti s BBC, Radio France, ARD nebo ORF

Více informací o Martinů Quartet
http://www.martinuquartet.eu/

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

24.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala