Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.4.2012 - 27.4.2012

Japonské plakáty v českém filmovém plakátu

České centrum Tokio si vás dovoluje pozvat na výstavu Japonské plakáty v českém filmovém plakátu. Český filmový plakát spolu s plakátem polským patří k velmi výrazným, specifickým a oceňovaným zjevům moderního výtvarného umění. Vytváření návrhů filmových plakátů se v někdejším Československu od počátku 60. let věnovali přední výtvarní umělci.

Ti v té době nemohli svá volná díla, jež byla těžištěm jejich tvorby, vystavovat ani prodávat a tak práce na poli užitého umění (knižní obálky, ilustrace a právě plakáty) byla jejich jedinou možnou formou obživy. Tak se stalo, že filmové plakáty navrhovali nejtalentovanější tvůrci své generace  pro které byl plakát výzvou neboť i díky tradici meziválečné československé avantgardy (Štyrský, Toyen, Rossman, Teige) pro ně navrhování plakátů nebylo uměním nízkým - ale pokládali ho za rovnocenné vůči své vlastní, volné tvorbě.

Do plakátů se postupem doby začalo promítat mnoho moderních výtvarných směrů a československý filmový plakát se stal postupem let velmi hledanou a ceněnou konstantou mnoha sbírek moderního umění a je i dobře znám i v Japonsku.

K předním autorům českého filmového plakátu patří Milan Grygar, Zdeněk Ziegler, Karel Teissig, Karel Vaca a další.

Kolekce československých plakátů k japonským filmům, kterou máte možnost nyní shlédnout, obsahuje celkem 36 různých plakátů,  které vznikly v rozmezí let 1956 až 1976.  Jsou v ní zastoupeny jednak plakáty k japonským katastrofickým sci-fi filmům, které byly výraznou součástí československé filmové distribuce a v Československu byly velmi oblíbené  (Gappa, X-nestvůry z vesmíru, Gamera kontra Gaos, Probuzená zkáza, Útok z neznáma), tak i plakáty k filmům japonských klasiků Akiry Kurosawy ( Krvavý trůn, Nebe a peklo, Rašómon, Derzu Uzala, Dodeskaden) nebo Masaki Kobajašiho (Harakiri, Kwaidan, Vzpoura, Óda na unaveného člověka).

Mimořádnou pozornost zasluhuje především plakát Jana Kubíčka k filmu Akiry Kurosawy Krvavý trůn, který – i přesto že vznikl již v roce 1959 – zaujme svou moderností a formou. Vacův plakát k jinému Kurosawovu filmu Nebe a peklo upoutá svou výraznou koláží pro autora tak typickou. Plakát Karla Teissiga k filmu Pan Toši se během let stal jednou z ikon československého plakátu a vrcholná montáž Bedřicha Dlouhého filmu Rašómon ukazuje, co dokáže strohá a střídmá řeč mistrovského plakátu.

Výstava Japonský film v českém plakátu je již 96. výstavou sbírky filmových plakátů Terryho ponožky. Ta se v minulosti představila již v USA, Itálii, Španělsku, Belgii, Itálii, Bulharsku, Polsku a dalších zemích.

V roce 2009 se již v samostatné výstavě filmových plakátů Milana Grygara představila v Tokiu. Sbírka Terry Posters je největší privátní sbírkou plakátů v České republice. Obsahuje na cca 60 tisíc plakátů ve 12 tisících druzích, to vše také online na internetu na adrese: www.terryposters.com.

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

Od: 2.4.2012
Do: 27.4.2012

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala