Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.6.2018 - 20.7.2018

Jan Vičar – Where, where are the tears of the world?

Výstava obrazů grafika Jana Vičara (1967) je od 27. června do 20. července k vidění ve výstavní síni Českého centra Tokio. Jan Vičar představuje široký výběr ze svého díla, včetně velkoformátových linorytů a obrazů inspirovaných bibliofilii HOLD, na které spolupracoval s americkou básnířkou Sally Ball. Více informací o autorovi najdete zde: www.janvicar.com

Tvorba Jana Vičara je ceněna pro mistrné zvládnutí tiskových technik, experimenty s použitými materiály a nekonvenční přístup k formátům jednotlivých děl. Výstavou v Tokiu se tento současný český grafik představí poprvé i japonskému publiku.

Kromě prezentace své volné tvorby představí Jan Vičar také projekt HOLD na kterém spolupracuje s americkou básnířkou Sally Ball. HOLD je báseň, která se věnuje problémům dnešního světa – globalizaci, konzumu, odklonu od humanitních věd a znečištění planety. Sally Ball v úvodu své básně zmiňuje citát z díla dalšího amerického básníka, Theodora Roethkeho: „Where, where are the tears of the world?“ (Kde, kde jsou slzy světa?) jenž byl zároveň použit jako název této výstavy. Jan Vičar se na základě diskuzí se Sally Ball rozhodl vytvořit bibliofilii, tedy ručně tištěnou knihu v omezeném nákladu, kterou také doplnil svými ilustracemi. Na výstavě je možné zhlédnout i Vičarovi velkoformátové tisky, které jsou příběhem básně HOLD volně inspirované.

Kde: České centrum Tokio
Kdy: 27. 6. – 20. 7. 2018 ve všední dny od 10:00 do 17:00.

Vernisáž výstavy s účastí Jana Vičara se koná 27. června v 19:00 v prostorách Českého centra Tokio. Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet návštěvníků.

 „Jan Vičar kombinuje realistická zpodobení s chaotickým organickým pozadím, jednu matrici používá často několikrát, po letech se k ní vrací a přepracovává ji, dorývá a doplňuje, nove příběhy. Příběh je pro něj klíčový, byť může byt v díle skryty, často jde o vlastní prožitek, nebo příběh někoho jiného, místní či exotické legendy, historky a zkazky, ale zpracovává i literární tvorbu. Tématem se může stát i samotný proces vniku díla.“

Lenka Dolanová, kurátorka (výstava: Jan Vičar – Mélange, Městská galerie Telč, 2016)

www.janvicar.com

 

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

Od: 27.6.2018
Do: 20.7.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala