Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.3.2020

Sympozium k 350. výročí úmrtí J. A. Komenského

České centrum Tokio a japonský komeniolog Šin‘iči Sóma z Bukkyo University pořádají ve spolupráci s Českým klubem v Japonsku sympozium, které si v rámci 350. výročí úmrtí J. A. Komenského klade za cíl připomenout japonskému publiku tohoto významného českého teologa, filozofa, spisovatele a pedagoga.

 

Kdy: 27. 3. 2020 v 17:00 Z důvodu šíření viru Covid-19 je konání sympozia odloženo na neurčito
Kde: České centrum Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

 

J. A. Komenský (1592-1670) patří mezi významné osobnosti českých dějin, jejichž vliv i v současnosti dalece přesahuje hranice českých zemí. Komenského myšlenky mají své příznivce i v Japonsku, kde od roku 1992 působí komeniologická společnost a také díky její iniciativě má řada Komenského děl svůj japonský překlad.

Tématu učitele národů se věnuje i České centrum Tokio, které v roce 2019 uvedlo premiéru skladby Petra Ebena pro varhany „Labyrint světa a ráj srdce“, jež vznikla na motivy nejslavnějšího díla Jana Amose Komenského.

Součástí programu sympozia je promítání zkrácené verze filmu Putování Jana Amose, příspěvek na téma „Komenský v klasické hudbě“, koncert symfonické básně Zdeňka Fibicha Komenský a přednáška komeniologa Šin'ičiho Sómy „J. A. Komenský a Japonsko“.

Letos si kromě 350 let od úmrtí J. A. Komenského připomínáme také 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem. V této souvislosti japonský zájem o odkaz J. A. Komenského představuje příklad pevných kulturních vazeb, které mezi sebou obě země mají.

Vstupné je zdarma, avšak zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz

 

Organizátor akce: České centrum Tokio
Spolupráce: Český klub v Japonsku, Velvyslanectví České republiky v Tokiu

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

27.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala