Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2018 19:00 - 21:00

Historický seminář k 100. výročí vzniku Československa

14. listopadu proběhne na Velvyslanectví ČR v Tokiu historický seminář k 100. výročí vzniku Československa. Události spojené s rokem 1918 přiblíží japonským posluchačům historici z České republiky, Slovenska a také japonští odborníci na Československé dějiny.

V roce 2018 si připomínáme 100. výročí založení Československa. Tomuto významnému jubileu, vyhlášení samostatného státu Čechů a Slováků, k němuž došlo dne 28. 10. 1918, ale i politickým a diplomatickým přípravám, jež předcházely tomuto významnému dni, je věnován historický seminář, na němž přední odborníci – historici z České republiky a Slovenské republiky seznámí japonské posluchače i s širšími okolnostmi vzniku československého státu, tj. například s aktivitami krajanů v zahraničí, s působením osobností jako byly Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik a připomenou i další milníky ve společné existenci Československa. Historický seminář bude obohacen i účastí japonských profesorů – bohemistů, jež přinesou japonský úhel pohledu na tyto pro Čechy a Slováky tak významné dějinné události.

Kdy: 14. listopadu 2018 v 19:00
Kde: Velvyslanectví České republiky v Tokiu 

Vstupné zdarma (zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte prosím své jméno a počet účastníků) 

Hosté:

Plk. gšt. PhDr. Eduard Stehlík, PhD, MBA
Český historik a spisovatel. Zaměřuje se na novodobé československé vojenské dějiny.

V současné době je ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany České republiky. Dříve působil jako historik Vojenského historického ústavu v Praze a později jako předseda vědecká rady a 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.

PhDr. Slavomír Michálek, DrSc.
Slovenský historik a spisovatel. V centru jeho zájmu stojí především americká zahraniční politika ve vztahu k Československu a osobnosti československé zahraniční politiky z řad Slováků.

V současné době je ředitelem Historického ústavu Slovenské akademie věd. Je členem vědecké rady Vojenského historického ústavu v Bratislavě a vědecké rady Ústavu pro stadium totalitních režimů v Praze.

Prof. Susumu Nagajo
Profesor z univerzity Waseda, kde se věnuje zejména slovenskému jazyku, historii a kultuře.

Prof. Taku Šinohara
Profesor Taku Šinohara z Tokyo University of Foreign Studies je historik specializující se především na moderní dějiny střední a východní Evropy. 

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

14.11.2018 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala