Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.7.2019 - 13.9.2019

Ferda Mravenec a jeho tvůrce Ondřej Sekora

Výstava mapující dílo ilustrátora, novináře, spisovatele a komiksového autora Ondřeje Sekory, který dal českému komiksu a dětské literatuře legendární postavu vynalézavého Ferdy Mravence.

 

 

Výstava, kterou České centrum Tokio pořádá k oslavě 120. výročí od narození Ondřeje Sekory (1899-1967), japonským návštěvníkům představí Sekorovy ilustrace, stripy, komiksy či novinové reportáže a fotografie z autorova života. 

Hlavní část výstavy tvoří knihy a komiksy prezentující Sekorova nejznámějšího hrdinu – Ferdu Mravence. Toho si budou moci návštěvníci přiblížit také díky loutkám, kterými výstavu doplnilo divadlo Přerovský Kašpárek.

Kdy: 19. 7. – 13. 9. 2019
Kde: Galerie Českého centra Tokio

Vernisáž výstavy se za účasti kurátora a historika komiksu Tomáše Prokůpka koná 19. července v 19:00 v galerii Českého centra Tokio. Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet účastníků.

Ferda Mravenec a jeho tvůrce Ondřej Sekora

V české populární kultuře existuje jen málo výraznějších vizuálních ikon, než je Ferda Mravenec – nezdolný kreslený hrdina, který si ví rady v každé situaci. Na scénu vstoupil v roce 1933 a dodnes ho v České republice zná každé dítě i dospělý. Jeho duchovní otec Ondřej Sekora, od jehož narození uplyne v září 2019 sto dvacet let, byl přitom svému rekovi v mnohém podobný. Také Sekora se neztratil v žádném oboru, do nějž se během svého života pustil – začínal jako novinář, patřil k průkopníkům moderního českého komiksu, vypracoval se do pozice ceněného ilustrátora a nakonec uspěl i jako tvůrce autorských knih, jež sám psal i kreslil. Knížky o Ferdovi Mravencovi byly přeloženy do více než dvaceti jazyků – od francouzštiny, italštiny nebo ruštiny přes gruzínštinu a uzbečtinu až po čínštinu a japonštinu. Současně Sekora do českého prostředí přivedl ragby, intenzivně spolupracoval s divadlem a byl u začátků českého televizního vysílání pro děti. V jeho osobním životě se pak velmi intenzivně odrážely bouřlivé proměny, jimiž české země prošly v prvních šedesáti letech 20. století.

Partneři výstavy: Moravské zemské muzeum Brnodivadlo Přerovský Kašpárek

 

Místo konání:

チェコセンター東京

Datum:

Od: 19.7.2019
Do: 13.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala