Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.3.2020

B. M. Eliášová – Bouřlivé začátky česko-japonských diplomatických vztahů

Lukáš Bruna z Jissen Women’s University ve své přednášce přiblíží období vzniku diplomatických vztahů mezi Československem a Japonskem z pohledu spisovatelky a cestovatelky B. M. Eliášové, která v letech 1920-1921 zastávala roli koncipientky na nově založené československé ambasádě v Tokiu.

 

Česká spisovatelka a cestovatelka Barbora Markéta Eliášová poprvé navštívila Japonsko během své cesty kolem světa v roce 1912 a strávila zde jeden rok svého života. Po návratu do Prahy svou zkušenost zaznamenala v cestopisu Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule. Následně v roce 1920 vstoupila do služeb ministerstva zahraničí a opět se vydala do Japonska, kde se ujala role koncipientky na nově vzniklé československé ambasádě v Tokiu. Avšak dlouho očekávaný druhý pobyt v Japonsku pro Eliášovou skončil předčasně. Zapletla se do rozepře mezi ambasádou a ministerstvem zahraničí a na podzim roku 1921 se musela vrátit zpět do Československa.

Jak vypadal rok a půl, který B. M. Eliášová strávila v diplomatických službách? A jak ve svém novém postavení vnímala Japonsko? Na tyto i další otázky odpoví Lukáš Bruna z Jissen Women’s University v přednášce věnované oslavám 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem.

Kdy: 23. 3. 2020 v 19:00  Z důvodu šíření viru Covid-19 je konání přednášky odloženo na neurčito
Kde: České centrum Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

Zájemce o účast na přednášce prosíme o rezervaci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz

Vstupné zdarma

 

Místo konání:

チェコセンター東京

Datum:

23.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala