Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2018 18:00 - 21:00

Diskuzní večer s Jaroslavem Rudišem a promítání filmu Alois Nebel

V rámci Evropského literárního festivalu 2018 zavítá do Tokia spisovatel Jaroslav Rudiš a mimo jiné se v Českém centru zúčastní diskuze s bohemistou a překladatelem Ken‘ičim Abem. Diskuzi bude předcházet promítání animovaného filmu Alois Nebel, jehož komiksovou předlohu vytvořil Jaroslav Rudiš společně s Jaromírem 99.

Jaroslav Rudiš bude hostem na 2. ročníku Evropského literárního festivalu v Tokiu, který pořádá Delegace Evropské unie v Japonsku společně s kulturními centry a ambasádami jednotlivých členských států. K této události najdete více informací zde.

Diskuzního partnera bude Jaroslavu Rudišovi dělat Ken‘iči Abe, bohemista a překladatel, který se zasloužil o japonské vydání knih Bohumila Hrabala, Jiřího Kratochvíla či Michala Ajvaze.

Během večera bude promítnut snímek Alois Nebel, který obdržel hned několik českých lvů (nejlepší zvuk, nejlepší hudba, nejlepší výtvarný počin, nejlepší plakát) a také cenu European Film Award v kategorii nejlepší animovaný film. Snímek bude uveden v českém znění s japonskými titulky.

Kdy: 24. listopadu 2018 v 18:00
Kde: České centrum Tokio (kinosál Velvyslanectví České republiky v Tokiu)

Vstupné zdarma (zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte prosím své jméno a počet účastníků). 

Profil autora:

Jaroslav Rudiš (*1972)   Autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také mezinárodně úspěšný film režiséra Tomáše Luňáka oceněný Evropskou filmovou cenou. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. S Jaromírem 99 založil také skupinu Kafka Band, se kterou vydali album Das Schloss. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy.

Anotace filmu Alois Nebel:

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiální text distributora)

 

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

24.11.2018 18:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala