Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2018 19:00

21. srpen 1968 - vzpomínkový večer

Diskuzní večer spojený s promítáním dokumentárního filmu Jana Němce - Oratorium pro Prahu. Po skončení promítání budou o osudovém dni českých dějin vyprávět pamětníci tehdejších událostí – bohemista a překladatel prof. Itaru Iijima, odborník na středoevropská studia prof. Akihiro Ishikawa a japanolog a překladatel prof. Karel Fiala.

21. srpna 1968 vstoupily na území tehdejšího Československa invazní vojska Varšavské smlouvy a ukončily tak období politického uvolnění známé jako Pražské jaro. K připomenutí těchto událostí se v prostorách Českého centra bude konat vzpomínky večer, během kterého bude promítnut dokumentární film Jana Němce Oratorium pro Prahu (1968). Po promítání bude následovat diskuze českých a japonských pamětníků těchto událostí.

Kdy: 21. 8. 2018 v 19:00

Kde: České centrum Tokio (Kinosál Velvyslanectví ČR v Tokiu)

 

Hosté:

prof. Akihiro Ishikawa (1938) – významný sociolog a odborník na studia střední a východní Evropy. Tématem jeho vědecké práce je především sociologie práce a průmyslu. Již od 60. let se zabýval řešením této problematiky zejména v zemích tzv. reálného socialismu a později v transformujících se společnostech střední a východní Evropy. Prof. Ishikawa byl oceněn „Poctou ministra kultury Slovenské republiky za propagaci slovenské kultury v Japonsku“ a v současnosti je předsedou Japonsko-slovenské společnosti. 

 prof. Itaru Iijima (1930) – lingvista, překladatel a bohemista. Prof. Iijima přeložil do japonštiny díla důležitých českých autorů jako je Karel Čapek, Václav Havel nebo Jaroslav Seifert. Je také laureátem ceny Gratias agit za rok 2009, kterou uděluje Ministerstvo zahraničních věcí ČR za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. V současnosti působí rovněž jako předseda Japonsko-české společnosti.

prof. Karel Fiala (1946) – český japanolog, překladatel a lingvista. Autor českých překladů klasických děl japonské literatury – Příběh rodu Taira, Příběh prince Gendžiho či Kodžiki: Kronika dávného Japonska. Profesor emeritus Fukuiské prefekturní univerzity, poradce Fukuiského prefekturního archivu. Prof. Fiala je nositelem Řádu posvátného pokladu se zlatými paprsky a rozetou, který v roce 2008 obdržel od japonského císaře Akihita. V letech 1965-1970 studoval japanologii a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v diskuzi nabídne zkušenost studenta, který 21. srpen prožil v Československu.

Diskuzi, která bude probíhat v japonštině, bude moderovat ředitelka Českého centra Tokio, Eva Takamine.

Dokumentární film Oratorium pro Prahu bude promítán v anglickém znění.

Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet návštěvníků.

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

21.8.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala