Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Václav Fiala (1896-1980) - Ogasawara a další japonské inspirace

V období od 27. října do 29. listopadu proběhla v Českém centru Tokio výstava malíře, grafika a ilustrátora, Václava Fialy (1896-1980). Návštěvníci tak měli možnost zhlédnout unikátní obrazy z období, kdy český malíř pobýval v Japonsku. Výstava byla doplněna i o přednášku historika umění Toshihary Omuky z Tsukuba univerzity a o životě Václava Fialy přijela japonskému publiku povyprávět i Fialova vnučka, Jana Kotalíkova.

Fiala je v Česku znám především jako uznávaný grafik a ilustrátor, ale málokdo už ví, že během 20. let minulého století pobýval dva roky se svým učitelem, zakladatelem ruského futurismu, Davidem Burliukem (1882-1967) a jeho přáteli a rodinou v Japonsku, kde společně tvořili, navazovali kontakty s japonskými umělci a pořádali výstavy. Dokonce navštívili i souostroví Ogasawara (Boninské ostrovy), které leží zhruba 1 000 km od Tokia a kde Fiala namaloval řadu obrazů krajiny a každodenního života ostrovanů. Pobyt v Japonsku se pro oba umělce stal celoživotní inspirací.

Japonsko během éry Taišó (1912-1926), zachycené očima českého umělce, je pro Japonce inspirativní a zajímavou raritou. Výstava proto zaznamenala značný úspěch a do Českého centra přilákala přes 300 návštěvníků.

„Obzvláště mě zaujala vitrína s ilustracemi, náčrty a fotografiemi z Fialova pobytu v Japonsku. Jasně dokazuje Fialův vztah k Burliukovi a k Shuichiro Kinoshitovi (1896-1991), japonskému malíři hlásícímu se k futurismu.“ zmínil ředitel The Museum of Comporary Art, Kamakura&Hayama, pan Tsutomu Mizusawa.

O výstavu projevili zájem i představitelé souostroví Ogasawara (Boninské ostrovy) a také několik výrazných japonských galeristů.