Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Retrospektivní výstava z díla Jana a Evy Švankmajerových v Tokiu

19. srpna 2011 byla ve známé tokijské galerii Laforet Museum Harajuku zahájena velká retrospektivní výstava z díla Jana a Evy Švankmajerových – Film a jeho okolí. Hlavním organizátorem výstavy je Yoshihiro Komiya, jeden z japonských distributorů filmů Jana Švankmajera. Výstavu za přítomnosti Jana Švankmajera zahájil také ředitel Českého centra Tokio Petr Holý, který dlouhodobě s J. Švankmajerem v Japonsku spolupracuje.

České centrum Tokio je spoluorganizátorem výstavy, která je podle slov Jana Švankmajera zmapováním úsilí společného života Evy a Jana Švankmajerových“, a potrvá do 19.9.2011.

Na rozdíl od minulých Švankmajerových výstav v Japonsku (2005 – The Museum of Modern Art, Hayama, 2006 – České centrum Tokio – výstavní sál, 2007 – Laforet Museum Harajuku, České centrum Tokio – výstavní sál, 2011 – České centrum Tokio – výstavní sál , Tokyo metropolitan Museum of Photography, Kyoto Culture Museum) Jan Švankmajer  klade ve výběru exponátů důraz především na práce pro film.

Nadšení japonští obdivovatelé Švankmajerova díla tak mohou – v Japonsku poprvé –  vidět např. velké divadlo z filmu Faust, „ďábelské“ panely Evy Švankmajerové z filmu Kyvadlo, jáma a naděje,  kříž z filmu Šílení, fotografický scénář ze zatím posledního filmu Přežít svůj život,  jehož japonská premiéra se za osobní účasti režiséra odehraje 27.8.2011 v Tokiu. Výstavu doprovází rozsáhlý konvolut obrazů přední české surrealistické malířky Evy Švankmajerové, Švankmajerovy fetiše, taktilní objekty a básně a v neposlední řadě také Švankmajerovy práce pro Japonsko: soubor koláží pro nové japonské vydání strašitelných příběhů KAIDAN autora Lafcadia Hearna (jap. jménem Koizumi Yakumo). Nechybí ani soubor tří dřevořezů na volné téma japonských strašidel, které ve spolupráci s nejznámějšími japonskými mistry tradičních dřevořezů ukijo-e vytvořil Jan Švankmajer.

Švankmajerova obliba v Japonsku rok od roku stoupá, o čemž svědčí nejen nekonečné fronty fanynek a fanoušků, ale také kompletně vydané filmové dílo a množtví publikací a monografií v japonštině, věnovaných tvorbě Jana a Evy Švankmajerových. V červnu 2011 vyšlo speciální číslo uměleckého měsíčníku PRINTS 21 s přílohou fotografií Jana Švankmajera z února 2011, jejichž autorem je světoznámý japonský fotograf Eikó Hosoe.

Ve spolupráci s českým centrem Tokio vyšly rovněž následující knihy:  KAIDAN – STRAŠIDELNÉ PŘÍBĚHY (Lafcadio Hearn, Jan Švankmajer, nakl. Kokusho Kankokai, Tokio, 21. 7. 2011),TVŮRČÍ PROCES (Sósakudžucu, nakl. Access, Tokio, 28. 7. 2011) a konečně obsáhlý katalog VÝSTAVA JANA A EVY ŠVANKMAJEROVÝCH – FILM A JEHO OKOLÍ  (Jan Eva Švankmajer-ten – Eiga to sono šúhen, Access, Tokio 20. 8. 2011).