Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Rok české kultury v Japonsku 2017

U příležitosti 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem byl rok 2017 prohlášen za Rok české kultury v Japonsku. Rok české kultury měl za cíl využít tohoto důležitého výročí především k propagaci českých umělců, kulturních akcí a řady dalších projektů, kterým se Česká republika v Japonsku prezentuje.

 

Hlavním projektem, který zároveň sloužil jakožto vlajková loď celého Roku české kultury, byla první zahraniční výstava Muchovy Slovanské epopeje, kterou v tokijském The National Art Center Tokyo zhlédlo od 8. března do 5. června kolem 680 tisíc návštěvníků. Slavnostního zahájení se zúčastnil mimo jiné také ministr kultury ČR Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Celá výstava byla v Japonsku značně medializovaná a přišel si ji prohlédnout samotný japonský císařský pár. Výstava Slovanské epopeje sebou přinesla i řadu menších výstav spojených s Alfonsem Muchou, které se konaly po celém Japonsku a také v Českém centru Tokio, kde vystavovala šperky inspirované Muchovým designem jeho vnučka, Jarmila Mucha Plocková.

Rok 2017 byl úspěšným rokem i pro českou literaturu. Na Evropský literární festival v Tokiu přijela do Japonska česká spisovatelka a držitelka ceny Magnesia Litera za knihu roku, Bianca Bellová. Bellová propagovala svoji knihu Jezero na několika autorských čteních a také na besedě pořádané pro japonské bohemisty. Kniha Biancy Bellové byla spojena i s překladatelskou soutěží Cena Susanny Roth určené začínajícím překladatelům, kterou České centra každoročně pořádají a která se v Japonsku těší mezi zájemci o český jazyk značné popularitě. Kromě Ceny Susanny Roth pořádalo letos České centrum Tokio také mimořádnou překladatelskou soutěž Roku české kultury, která byla určena všem zájemcům o překlad z češtiny do japonštiny a to bez věkového omezení. Soutěž byla velmi úspěšná a celkem se do ní přihlásilo 67 zájemců.

Ani na české filmy se nezapomnělo. Do Českého centra Tokio přijela představit své filmy například Helena Třeštíková a na festivalu EU Film days byl prezentován film Radka Berana, Malý Pán. V Japonsku proběhlo také několik festivalů českého filmu – Československá nová vlna, Festival u příležitosti 100. výročí narození Jiřího Brdečky a Festival českých filmů „Tracing the Czech Cinema at the Year of Czech Culture 2017“. Zejména posledně jmenovaný festival, který vznikl v rámci Roku české kultury, představil v Japonsku zatím nejširší výběr české kinematografie. Diváci mohli díky spolupráci českého Národního filmového archivu, japonského National Film Center a Českého centra Tokio vidět filmy jako je například Erotikon, Dobrý voják Švejk, Všichni dobří rodáci a Adéla ještě nevečeřela a to s japonskými titulky a ve výborné kvalitě.

Další výraznou součástí Roku české kultury bylo loutkové divadlo. Výstava České loutkové divadlo 3x jinak (projekt Institutu  Divadelního Umění), workshop žáků Petra Matáska, vystoupení divadla Alfa v Yokohama Noh Theatre, to vše přilákalo množství japonských fanoušků loutek a loutkového divadla.

Zvýšený zájem o Českou republiku a její kulturu, který sebou Rok české kultury v Japonsku přinesl, se výrazně projevil i na počtu studentů v kurzech českého jazyka, které České centrum několikrát ročně otvírá. Díky tomu má České centrum aktuálně čtyři kapacitně plné kurzy českého jazyka.

Důležitou novinkou roku 2017 byla i možnost skládat v Japonsku Certifikovanou zkoušku z češtiny pro cizince (CCE), kterou zajišťuje České centrum ve spolupráci s ÚJOP UK a Tokyo University of Foreign Studies. Ke zkoušce se přihlásilo 35 kandidátů a zájem byl o všechny úrovně od A1 až po C1.

Rok české kultury v Japonsku 2017 byl opravdu rokem rušným a pro zviditelnění České republiky v Japonsku velmi přínosným. Kromě výše zmíněných projektů, které jsou pouze zlomkem akcí, které během roku proběhly, se v Japonsku uskutečnila celá řada dalších akcí spojených s Českem- od výstav fotografií, komiksů, architektury a obrazů přes koncerty klasické i moderní nebo folklórní hudby až po přednášky a semináře. Jsme přesvědčeni, že rok 2017 pomohl  rozdmýchat zájem Japonců o Českou republiku a věříme, že tento zájem bude i v dalších letech nadále růst.