Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

12 světů – výběr z českých ilustrátorů v Tokiu

26. července byla v Tokiu v rámci výročí 100 let od založení Československa zahájena výstava Českých center prezentující současnou generaci českých ilustrátorů komiksů a knih pro děti a mládež. Název výstavy odkazuje k osobitému stylu každého z dvanácti uvedených autorů – co autor, to vlastní svět.

Česká ilustrace je pojem, který v Japonsku pomáhali ustanovit už autoři jako Miroslav Šašek, Helena Zmatlíková, Zdeněk Miller nebo Jiří Trnka. Díky tomu má výstava 12 světů v Japonsku odrazový můstek v podobě značného zájmu japonské veřejnosti o české ilustrované knihy. Japonci si u českých tvůrců cení především nebývalé mimořádné kreativity a také propracovanosti jejich ilustrací. Svou podstatou zapadají české ilustrované knihy pro děti do populárního japonského konceptu roztomilé kultury „kawaii bunka“, což je jeden z důvodů pro jejich oblíbenost napříč společenskými i věkovými kategoriemi.

Zastoupení autoři a jejich díla představují to nejlepší ze současné tvorby střední a mladé generace, která navazuje na legendární jména české ilustrátorské tradice. Všech dvanáct tvůrců je v Česku velmi pozitivně hodnoceno jak kritikou, tak veřejností a mnozí z nich si získávají své fanoušky i v zahraničí a to včetně Japonska.

Japonští návštěvníci se mohou mimo jiné seznámit s tvorbou multižánrového umělce Petra Nikla, originálními Lichožrouty z pera Galiny Miklínové nebo vyšívanými pohádkami Venduly Chalánkové. Výstava samotná je tvořena informačními panely v japonštině, které kromě ukázek z jednotlivých děl nabízejí také informace o autorech a jejich bibliografii. Panely jsou doplněny ukázkami ilustrovaných knih zastoupených tvůrců, které si návštěvníci mohou libovolně prohlédnout.

Vernisáže výstavy se jako jeden z prezentovaných ilustrátorů zúčastnil i Petr Nikl, jehož originální performance velkoformátové malby za pomoci robotických švábů zaznamenala  u hostů obrovské nadšení  a  přesvědčila je o hravém tvůrčím přístupu českých autorů. Během vernisáže proběhlo také veřejné čtení Niklovy knihy Lingvistické pohádky, jejíž úryvek přeložil do japonštiny bohemista a překladatel Kenichi Abe.

K pořádání výstavy se vyjádřila i ředitelka Českého centra Tokio, Eva Takamine: „Kromě seznámení japonských návštěvníků se současnou českou ilustrátorskou scénou je našim cílem především upozornit na tato výjimečná díla japonské nakladatele a v ideálním případě zajistit japonské vydání, některé z přítomných knih.“

Výstavu „12 světů – Ilustrátoři současné české knihy pro děti“ bude možné navštívit v Českém centru Tokio do 7. září 2018.

Autorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), autor řady publikací z dějin literatury a kultury.

Zastoupení autoři :

David Böhm
Pavel Čech
Dan Černý
Lucie Dvořáková
Renáta Fučíková
Vendula Chalánková
Lucie Lomová
Galina Miklínová
Petr Nik
Jaromír Plachý
Vhrsti

Internetová stránka výstavy: http://tokyo.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/12-svetu-ilustratori-soucasne-ceske-knihy-pro-deti/

 

Fotografie: https://www.dropbox.com/sh/gcxp9vzi4i80xa2/AACqvszPm-QPhM-Fp1XN_ib8a?dl=0


Pro více informací:

České centrum Tokio

cctokyo@czech.cz