Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Stanislav Tůma: Chvála stínů (PRAISE OF SHADOWS)

Výstava Stanislav Tůma: Chvála stínů (PRAISE OF SHADOWS) v Českém centru Tokio je prvním představením výběru toho nejlepšího z tvorby Stanislava Tůmy a pokusem vzdát hold významnému českému fotografovi, který zemřel předčasně v roce 2005. Nevznikla by bez spolupráce s paní Jiřinou Borkovcovou a panem Janem Švankmajerem, jimž náleží velký dík.

Stanislav Tůma: Chvála stínů (PRAISE OF SHADOWS)

 

Malostranský fotograf Stanislav Tůma (1950-2005) zahájil svou profesionální dráhu v roce 1969. V 70. letech zaznamenával českou hudební scénu, divadlo a architekturu, v roce 1980 se stěhuje do Švédska, později do Amsterodamu. Jeho významné práce bylo možné tehdy vidět  v mnoha evropských muzeích a galeriích - (CANON PHOTO GALLERY, AMSTERDAM 1981, KUNSTINDUSTRIMUSEUM, KOBENHAVEN 1983, NY CARLSBERG GLYPTOTEK, KOBENHAVN 1984, HENIE-ONSTAD KUNSTSENTRET, OSLO 1984), jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách. V roce 1982 se Stanislav Tůma stal nositelem Kulturní ceny Státní kulturní rady Švédska. Tou dobou vyšla v Holandsku jeho první fotografická monografie „WOMEN“, doprovozena básněmi Jaroslava Seiferta. V roce 1990 se Stanislav Tůma vrátil do Prahy, aby se zaměřil hlavně na pitoreskní a magická zákoutí Malé strany a Hradčan, kromě toho se věnuje také zatiším, aktům a portrétům. Vedle autorských výstav Stanislav Tůma organizoval mnoho skupinových výstav fotografů a výtvarníků v ČR a v zahraničí. Na jaře 1994 se představil na své první souhrnné výstavě ve výstavní síni Mánes, jeho kniha „SUBURBIUM PRAGENSIE“ získala významné ocenění Fotografická publikace roku 1997“. Další jeho kniha, „Prager Morive“, byla v roce 2004 oceněna titulem Nejlepší fotografická publikace s textem.

 

Výstava Stanislav Tůma: Chvála stínů (PRAISE OF SHADOWS) v Českém centru Tokio je prvním představením výběru toho nejlepšího z tvorby Stanislava Tůmy a pokusem vzdát hold významnému českému fotografovi, který zemřel předčasně v roce 2005. Nevznikla by bez spolupráce s paní Jiřinou Borkovcovou a panem Janem Švankmajerem, jimž náleží velký dík.

 

 

http://www.stanislav-tuma.com