Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výstava „MUCHA A JAPONSKO, JAPONSKO A ORLIK“

Po úspěšnému uvedení ve městě Čiba bude od 2. listopadu výstava „MUCHA A JAPONSKO, JAPONSKO A ORLIK“ k vidění v Muzeu moderního umění ve Wakajamě. Výstava se tematicky věnuje vzájemným kulturním vlivům Japonska a Evropy v druhé polovině 19. a na začátku 20. století a oslavuje 100. výročí od navázání diplomatických vtahů mezi Českem a Japonskem. Kromě děl Alfonse Muchy bude možné vidět také práce Vojtěcha Preissiga, Arnošta Hofbauera, Jana Preislera a dalších.

Hlavním lákadlem výstavy je Alfons Mucha, jenž má podle slov pořadatelů přitáhnout pozornost japonských návštěvníků a pomoci tak představit i další, doposud méně známé evropské umělce.

Ze secese bude kromě Muchy zastoupen například Gustav Klimt, Koloman Moser nebo Oskar Kokoshka. Symbolismus, expresionismus či dekadenci pak reprezentují Antonín Slavíček, Josef Váchal nebo Richard Teschner, kteří jsou uvedení ve srovnání s japonskými mistry dřevořezu Kacušikou Hokusaiem či Utagawou Hirošigem.

Výstava se věnuje také těm českým umělcům, kteří v Japonsku po určitou dobu pobývali. Návštěvníci se tak mohou seznámit především s Emilem Orlikem nebo Tavíkem Františkem Šimonem. Představeni budou také čeští cestovatelé, jako je Josef Kořenský či Joe Hloucha a také několik vybraných legionářů.

I Japonci byli však stejně lační po evropských novinkách, o kterých se do roku 1968 a začátku éry Meidži mohli většinou jen dočítat z cizích knih. Konfrontace s tím, že na rozdíl od Japonska si evropští tvůrci grafických listů často kreslili předlohy, ryly desky a tiskly díla
sami, vedla například k novým impulsům a reflexím o pozici umělce, které výstava ilustruje například na tvorbě rytce 
Kazumy Ody. Velká část výstavy je pak věnovaná společnosti Hakuba-kai (Bílý kůň) a umělecké revui Mjódžó, které byly mezi hlavními vektory přijetí
secese v Japonsku. Pomyslný kruh se uzavírá na tvorbě předních japonských tvůrců konce 19. a začátku 20. století 
Asaje ČúKótara NagaharyFudžišimy Takedžiho nebo Hiromicua Nakazawy, na které je dobře patrný vliv Japonskem inspirovanou secesí, v čele
s Alfonsem Muchou.

Po uvedení ve městě Čiba se výstava přesunula do Muzea moderního umění ve městě Wakajama, následovat budou muzea v Okajamě a Šizuoce.

 

Kdy: 2. listopadu – 15. prosince 2019

Kde: The Museum of Modern Art, Wakayama (1 Chome-4-14 Fukiage, Wakayama, 640-8137)
http://www.ccma-net.jp/information_03.html

 

Kurátoři:
Džunko Nišijama, Městské muzeum výtvarného umění v Čibě
Jošiko Inoue, Muzeum moderního umění v Wakajamě

Pořadatelé:

Muzeum moderního umění ve Wakajamě
Městské muzeum výtvarného umění v Čibě
Muzeum výtvarného uměn prefektury Okajama
Městské muzeum výtvarného umění v Šizuoce
Umělecká agentura I.D.F.

Partneři:
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Gemäldegalerie Dachau
České centrum Tokio


Internetová stránka výstavy:http://www.momaw.jp/exhibit/after/2019czech.php