Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

JAN ŠVANKMAJER 2011

Český surrealista a filmový režisér Jan Švankmajer navštíví Tokio po dvou letech na pozvání Českého centra Tokio, aby uvedl japonskou předpremiéru svého zatím posledního filmu Přežít svůj život a výstavu věnovanou jeho poslední tvorbě.

 

Jan Švankmajer patří v Japonsku beze sporu mezi nejznámější české osobnosti a svou tvorbou přitahuje a stává se inspirací stále většímu počtu japonských tvůrců, ale také laické veřejnosti. Jeho kompletní filmové dílo vyšlo v Japonsku na DVD o několik let dříve, než v České republice. Japonská veřejnost se s tvorbou Jana a Evy Švankmajerových mohla seznámit také prostřednictvím několika monografií (např. Švankmajerův svět – autor: Wakagi Akatsuka, 1999, Švankmajerova kunstkamera – autoři: Petr Holý, Maki Kumagai, 2001, Švankmajer a české umění – autor: Wakagi Akatsuka, 2008), ale také rozsáhlých výstav.

 

V roce 2007 se ve významné tokijské galerii LAFORET MUSEUM za spolupráce s Českým centrem Tokio konala Výstava Jana a Evy Švankmajerových, kterou za pouhých 19 dní konání navštívilo 20 tisíc diváků. V Českém centru Tokio se Jan Švankmajer představil v roce 2006 výstavou Alenka (u příležitosti nového japonského vydání Alenky v říši divů a Alenky v říši za zrcadlem s ilustracemi Jana Švankmajera) a o rok později také výstavou taktilních kreseb, koláží a objektů k nově vydávané povídce japonského spisovatele Edogawy Ranpa Lidské křeslo (jíž pro Jana Švankmajera do češtiny přeložil ředitel Českého centra Tokio Petr Holý).

 

Výstava Jan Švankmajer 2011 představí koláže a předměty použité v novém filmu Přežít svůj život, jehož předpremiéra je součástí mezinárodní filmové přehlídky EBISU EIZOSAI (http://www.yebizo.com/).

 

Výstava Jan Švankmajer 2011 se koná ve spolupráci s Ren Corporation (http://www32.ocn.ne.jp/~rencom/) a ATHANOR, společností pro filmovou tvorbu (http://www.athanor.cz).