Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výstava “Alfons Mucha pro svou vlast “

Český malíř, grafik a ilustrátor Alfons Mucha, který se ve světě proslavil převážně svou tvorbou vytvořenou během svého pobytu v Paříži pod jménem vyslovovaném ve francouzském přepisu, se vzdává své slávy a v roce 1910 se vrací do své rodné země, kde se ve tvé tvorbě věnuje české tématice. Na naší výstavě budete mít možnost shlédnout například první československé poštovní známky, jejichž grafickou předlohu zpracoval A.Mucha, pohlednice, ilustrace nebo plakáty s českou tématikou a další jiná díla, ve kterých malíř vyjadřuje svůj vřelý vztah k rodné české zemi.

Datum: 21. září ~ 31.října  od 10:00~17:00, so.& ne. a státní svátky zavřeno.

Místo: Výstavní sál Českého centra  v Tokiu

Vernisáž : 21. září  od 19: 00 (vstup od 18:30)

Spolupráce: Toshiyuki Ogata Collection  /  Bunka Kikaku Co.Ltd.

 


 

Jeden z nejvýznamnějších grafiků /malířů ve stylu Art nouveau Alfons Mucha (1860-1939) se narodil v Ivančicích na Moravě. Během svého pobytu v Paříži se stal ve světě známým téměř přes noc díky divadelnímu plakátu Gismonda, který si u něj objednala věhlasná pařížská herečka Sara Bernhardtováa pro kterou vytvořil další řadu plakátů.

V 1910 se vlastenec Alfons Mucha vzdává své slávy a vrací se do rodné země, aby se věnoval české tématice, především svému celoživotnímu snu - realizaci cyklu velkoformátových obrazů Slovanská epopej, ve kterém zpracovává dějiny slovanského národa.

(Toto rozsáhlé dílo v plné jeho podobě bude moci poprvé shlédnout i japonská veřejnost na jaře příštího roku v tokijském muzeu The National Art Center. Více informací na:  http://www.nact.jp/exhibition_special/ )

Naše výstava přestavuje Muchovu tvorbu z období po roce 1910, kdy se umělec věnuje české tématice například v podobě grafických předloh k prvním československým poštovním  známkám, československým bankovkám, návrhů obalů pro celou řadu spotřebních předmětů , reklamních plakátů, kalendářů, ilustrací knih a dalších, ve kterých umělec vyjadřuje svůj vřelý vztah k rodné zemi.