Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výstava 100 let českého komiksu v Japonsku

Výstava „100 let českého komiksu“ představí japonské veřejnosti český komiks v jeho různorodosti a uvede jeho nejvýznamnější autory a díla. Návštěvníkům bude nabídnut průřez českou komiksovou scénou 20. a 21. století. Především si akce klade za cíl přilákat pozornost Japonců na soudobou českou komiksovou tvorbu v celé její rozmanitosti. Přehlídka bude v Tokiu k vidění až do konce ledna 2018, třikrát se ale kompletně promění tak, aby ve čtyřech epizodách představila na dvě stovky českých komiksových příběhů, sešitů i knih, a dva tucty originálů od Pavla Čecha, Lucie Lomové, Karla Jerieho a Nikkarina. Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až k Rychlým šípům nebo období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka. Zmíněny budou i přesahy mezi komiksem a divadlem, filmem či videohrami nebo ohlasy Japonska v českém komiksu.

Kdy: 29. září (pátek) 2017 – 28. ledna 2018 (neděle)

Otevírací doba výstavy: V pondělí a v pátek – 14:00-20:00
                                           Soboty, neděle, svátky – 12:00-18:00

Zavřeno každé úterý, středu a čtvrtek (s výjimkou svátků) a v období zimních prázdnin 26. prosince – 11. ledna.

Kde: Yonezawa Memorial Library of Manga and Subculture, 1-7-1 Sarugakucho, Chiyoda-ku, Tokyo

Vstupné: Zdarma

 

Výstava „100 let českého komiksu“ se bude konat v Knihovně Yonezawa pro mangu a subkultury, tokijské Univerzity Meiji. Místo nebylo vybráno náhodně: Yoshihiro Yonezawa (1953-2006) byl významným japonským kritikem mangy a zakladatelem největšího komiksového veletrhu na světě, tokijského Comiketu. Cílem této výstavy je představit japonským zájemcům nejvýznamnější autory a díla české komiksové scény 20. a 21. století. Návštěvníci se můžou těšit na komiksy klasiků, jako jsou Josef Lada a Ondřej Sekora, ale uvidí také třeba Foglarovy kultovní Rychlé Šípy, tvorbu Káji Saudka a originální díla autorů současných – Lucie Lomové, Karla Jerieho, Pavla Čecha či Nikkarina.

Výstava je součástí Českého roku v Japonsku: záštitu nad ní převzal velvyslanec České republiky v Japonsku, Tomáš Dub. Doprovodný program se sestává ze čtyř přednášek obou kurátorů a besedy s odborníkem na Evropský komiks Masatem Harou, který českou soudobou komiksovou tvorbu představí v rámci prestižní ceny za nejlepší překlad cizojazyčného komiksu do japonštiny Gaiman Awards. V průběhu roku 2018 se výstava v upravených podobách vydá na další toulky po japonských ostrovech, mimo jiné do Muzea mangy kraje Kitakyushu.

Českým komiksem se bude zabývat i přednáška Pavla Kořínka “Dvacet let komiksové normalizace — Český komiks zkrocený i vzkvétající”. Tato přednáška se koná na půdě Tokijské univerzity 16. 10. 2017, od 17:00. do 19:00 a zaměřuje se převážně na komiks za období normalizace.

Kurátoři:

Pavel Kořínek, historik komiksu, Ústav pro českou literaturu AV ČR

Tomáš Prokůpek, nakladatel, badatel, Moravské zemské muzeum Brno, Univerzita Palackého Olomouc

Pořadatelé:

Jean-Gaspard Páleníček, spisovatel a organizátor kulturních projektů, JGP ART

I.D.F. inc.

Meiji University Yonezawa Memorial Library of Manga and Subculture, Tokio

 

Internetová stránka výstavy: http://link3.jp/manga/yonezawa_lib/exh-czech.html