Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Věra Čáslavská – Cesta ke svobodě

Od 2. prosince 2019 do 31. ledna 2020 bude v galerii Českého centra Tokio probíhat výstava Věra Čáslavská, cesta ke svobodě. Výstava připomene nejenom život a sportovní úspěchy jedné z nejvýraznějších československých sportovkyň, ale i její přínos v oblasti česko-japonských diplomatických vztahů.

Kdy: 2. prosince 2019 – 31. ledna 2020

Kde: galerie Českého centra Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

Vstup zdarma

V souvislosti s blížící se tokijskou olympiádou připravilo České centrum Tokio výstavu věnovanou legendární sportovní gymnastce Věře Čáslavské. Událost završuje rok 2019, který je zaměřen na prezentaci českého sportu v Japonsku, zároveň připomíná roli Čáslavské během sametové revoluce, jejíž 30. výročí si letos připomínáme.

Věra Čáslavská byla sedminásobnou olympijskou vítězkou a čtyřikrát zvítězila na mistrovství světa. Do povědomí Japonců se dostala v roce 1964, kdy zazářila na olympijských hrách v Tokiu. Svým vystoupením, elegancí a pozitivní energií si získala srdce japonského publika, císařská rodina ji dokonce darovala vzácné kimono. V roce 2010 jí byl udělen Řád vycházejícího slunce, což je nejvyšší státní vyznamenání udělované za zvláštní přínos na poli mezinárodních vztahů a propagace japonské kultury.

V galerii Českého centra budou kromě dobových fotografií vystavené i medaile, které Čáslavská vyhrála na olympiádě v Tokiu a v Mexico City a také její svatební šaty či zmíněné kimono. Výstavu doplní rovněž informace o dalších českých sportovcích, jež úspěšně prezentovali Česko na japonských ostrovech. 

Výstava představí osobnost Čáslavské také v politickém kontextu. Sportovkyně protestovala proti invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a sovětské opresi. Politický režim jí následně znemožnil pokračovat ve sportovní kariéře, dovolil jí však vykonávat trenérskou činnost. Po sametové revoluci měla Čáslavská konečně příležitost působit jak ve sportovní, tak diplomatické sféře. Stala se poradkyní prezidenta Václava Havla v oblasti sportu, později předsedkyní Českého olympijského výboru. Získala mnoho ocenění a vyznamenání, byla například držitelkou Olympijského řádu či Medaile za Zásluhy, kterou jí předal Václav Havel. Po těžké nemoci zemřela ve věku 74 let.

Výstava proběhne ve spolupráci s Národním muzeem, Nadačním fondem Věry Čáslavské a Velvyslanectvím České republiky v Tokiu.

Fotografie v anotaci: © Foto Kishimoto