Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Václav Fiala (1896-1980) - Ogasawara a další japonské inspirace

Výstava děl českého malíře, grafika a ilustrátora Václava Fialy. Vystavená díla se orientují především na období, kdy Fiala působil v Japonsku. V rámci výstavy se bude konat i přednáška japonského historika umění, který blíže představí dobu Fialova působení a jeho vztah k japonskému umění.

Malíř, grafik a ilustrátor Václav Fiala (1896-1980) se zapsal do světových dějin umění jako mladý spolupracovník významného avantgardního umělce a zakladatele ruského futurismu, Davida Burliuka (1882-1967). Po návratu do Československa studoval na Akademii výtvarných umění u profesora Maxe Švabinského (1873-1962). Proslavil se především jako grafik inspirovaný výjevy z cest na Slovensko a do Podkarpatské Rusy. Byl také velmi uznávaný a oblíbený ilustrátor celé řady literárních děl.

Společně s dalšími umělci a s rodinou Davida Burliuka navštívil Fiala na začátku dvacátých let Japonsko, kde vytvořil řadu děl doslova po boku svého mentora. Dva roky intenzivní tvorby se staly životní inspirací obou umělců. Soukromý archiv Václava Fialy dokumentuje bohatou výstavní činnost v Japonsku dvacátých let a také množství kontaktů s japonskými výtvarníky, především z místní futuristické skupiny.

Výstava v Českém centru Tokio poprvé představí výběr z raného díla Václava Fialy v kontextu děl ruských a především japonských futuristů. Pro japonské návštěvníky představuje tato výstava příležitost užít si atmosféru japonských ostrovů 20. let minulého století viděnou očima českého umělce.

 

Kdy: 27. října (pátek) – 29. listopadu 2017 (středa)

Otevírací doba výstavy: Pondělí-Pátek – 10:00-17:00
                                       Soboty, neděle a svátky zavřeno

Kde: Výstavní síň Českého centra Tokio, 2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, Tokio 150-0012  

Vstupné: zdarma

Kurátorka výstavy: Helena Čapková, Univerzita Waseda

 

Vernisáž výstavy s účastí kurátorky se koná v pátek 27. 10. 2017 v 19:00 (prostory budou otevřeny od 18:30). Zájemce o účast prosíme o zaslání e-mailu se jménem a počtem osob.

Zájemce o účast na vernisáži prosíme, aby potvrdili svoji účast (jméno a počet osob) emailem na adresu: cctokyo@czech.cz

V rámci výstavy bude mít přednášku i historik umění z university Tsukuba, profesor Toshihara Omuka. Přednáška se uskuteční 13. 11. 2017 v 19:00 v Českém centru Tokio a profesor Omuka bude hovořit o období, kdy Václav Fiala v Japonsku působil a také představí Fialův vztah k japonskému umění té doby a blíže prozkoumá i to, jak byl Fiala japonským uměním ovlivněn. Přednášky se zúčastní také vnučka Václava Fialy, PhDr. Jana Kotalíková.

Zájemce o účast na přednášce prosíme, aby potvrdili svoji účast (jméno a počet osob) emailem na adresu: cctokyo@czech.cz