Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výstava : „FRESHNESS – GLASS / PAINTING / EXHIBITION by STANISLAV MÜLLER and RADKA MÜLLEROVÁ

Od 1. dubna ve výstavním sále Českého centru Tokio bude probíhat výstava uměleckého skla Stanislava Müllera a malby Radky Müllerové, českých umělců pracujících a žijících v japonské Toyamě. Výstava je zároveň rekapitulací jejich čtyřletého tvůrčího pobytu v Japonsku. V rámci výstavy se bude dne 27. dubna od 19 hodin konat přednáška a diskuse obou umělců na téma „Umělecké sklo / práce v Toyamě a český modrotisk / malba“

VýstavaDatum: 1. 4.(pátek) - 27. 4. 2016(středa)

(Po.-Pá.:10:00-17:00)
Místo výstavy: výstavní sál Českého centra Tokio (2-16-14, Hiroo, Shibuya-ku, Tokio)
Vstupné: zdarma
Spolupráce: Velvyslanectví České republiky v Tokiu, Vitríny(MEIWA SALES CO.,LTD.)

 

Vernisáž výstavy s performancí MIRROR MANa

Datum : 1. 4. 2016(pátek) od 19:00
Místo: výstavní sál Českého centra Tokio
Žádáme zájemce o R.S.V.P. na adresu cctokyo@czech.cz

 

SPECIAL LECTURE

GLASS BY STANISLAV MÜLLER and his work in Toyama (Toyama City Institute of Glass Art (TIGA) + WORKS BY RADKA MÜLLEROVÁ (Czech blueprint / MODROTISK / CZECH AIZOME and painting)

Datum: 27. 4. 2016(středa) od 19:00
Místo: výstavní sál Českého centra Tokio
Žádáme zájemce o R.S.V.P. na adresu cctokyo@czech.cz

---------------------------------------

Obsah výstavy

Výstava představuje tvorbu českých umělců, pracujících v japonské Toyamě a zároveň rekapituluje jejich čtyřletý pobyt, který uvádí jejich projekty a tvůrčí aktivity.

Stanislav Müller ve skleněných objektech přesně interpretuje současnost a její aktuální momenty s odkazem na mytologii. Díla jako Thorovo kladivo nebo Plačící Merkur, patří mezi výrazné autorovo pohledy na vnímání reality. Merkur pláče a jako posel zpráv, nemá šanci doručit pozitivní informace k aktuální, ekonomické situaci a pohled do optiky jeho plačícího oka, nám velmi detailně a efektně rozkládá současný stav.

Aktuálním projektem z luxusního skla významné české sklárny Moser, představuje Müller, svého 1. Golema. Autorsky navazuje na velmi technicky složitou a náročnou práci s broušenými bloky z roku 2000, kdy vznikla série Roboti a vybrané robotické pózy se nevyhnuly ani intimnímu zobrazení - Sex Unity. Golem, monumentální projekt z měňavého, drahými kovy barveného skla v procesu tavení, Müller oživuje světelně citlivé sklo a maximálně nás přesvědčuje, že své myšlenky a umělecké vyjádření, excelentně transformuje do použitého materiálu a techniky. Golem, autorova skleněná plastika z neodymového skla, magicky ožívá bez šému a velmi prozaicky díky světlu a jeho existenci.

Radka Müllerová, manželka Stanislava Müllera představuje na výstavě malby. V Toyamě studuje japonskou, tradiční malbu (sumi-e). Proniká do 2D prostoru, kde kóduje, pro ni velmi důležitý obsah, kterým pozoruje a vnímá okolní svět. Na malbách představuje většinou portréty nebo figury. Tíživé pohledy a odstíny šedi, vedou k hlubším úvahám nad japonskou společností a postavením žen ve společnosti, které Müllerová maluje. Pracuje s osobním setkáním a se čtením v představivosti. Müllerová nám ukazuje pohled na náročný japonský život, který je precizně ukotvenen v tradičních pravidlech a rituálech, jehož skutečnou náročnost si Euroameričan nedokáže představit.

Drobný a eroticky laděný projekt Sachiko (japonské, ženské jméno) - vyšívaných kreseb technikou drobných stehů, známou pod pojmem sashiko, Müllerová předvádí vlastní pohled a obdiv k čisté, ženské kráse a to v přerušovaných liniích poučených tradičními, japonskými vzory.

Müllerovi na výstavě prezentují projekt MIRROR MAN, dlouhodobý, multimediální uměleckou intervenci s datem vzniku 1995. Podstatou MIRROR MANa je reálná, (skleněná), zrcadlová postava vytvořena za účelem asimilace s přímou reflexí světa. Postava MIRROR MANa vznikla z podnětů a vlivů spektakulárních společenských jevů, které charakterizuje nadprodukce luxusu. Stanislav Müller jako performer a Müllerová se zbytkem rodiny jednotlivé vstupy do veřejného prostoru audiovizuálně zaznamenávají. Jedna z posledních verzí Mirror Mana, pátá v pořadí, nazvaná japonská, vychází z tvarového detailu šestihranu, který se jako geometrický tvar vyskytuje v přírodě nejčastěji. V rámci vernisáže proběhne Mirror Man performance.

http://www.stanislavmuller.com/
http://www.radkamullerova.net/