Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Counterattack on Jan Švankmajer – Japanese Artists Pay Homage to Jan Švankmajer

 

České centrum Tokio si klade za čest, že v době 15. dubna do 25. května 2011 hostí – ve spolupráci s tokijskou nezávislou galerií parabolica-bis (http://www.yaso-peyotl.com/) -  japonské umělce undergroundové výtvarné scény, kteří svými díly vzdávají hold Janu Švankmajerovi. Na výstavě nazvané Counterattack on Jan Švankmajer – Japanese Artists Pay Homage to Jan Švankmajer (What would they see now had they not met Jan Švankmajer...?) se představí MARI SHIMIZU, ETSUKO MIURA, CHIIKO AYASAKI, MANTAMU, NEQRO, TAKATO YAMAMOTO a SHUJI TATEISHI. Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Profily:

 

Etsuko Miura 

 

V roce 1997 studovala u Rjó Jošidy. Počínaje první soukromou výstavou Chodbou institutu plastické chirurgie umělých těl (Design Festa Gallery, Tokio, 2000) se účastnila mnoha výstav,  mimo jiné také výstavy kloubových loutek DOLLS OF INNOCENCE (Museum of Contemporary Art, Tokyo, 2004) a Liturgie – Symposion paměti (parabolica-bis, 2007). Publikovala fotografickou monografii Frankensteinova nevěsta (Editions Treville, Tokio) a pohlednicový BOX Vzorkovna umělých těl (Studio Parabolica, Tokio)http://dolly.vivian.jp/gsn_doll

 

Mari Shimizu

Tvorbou loutek se zabývá již od svých studií na Tama Art University. Účastnila se mnoha výstav, projektů a akcí, na nichž vystavila množství svých loutek. Na výstavě Jednonohá Marie – zahrada podivných andělů (parabolica-bis, Tokio, 2010) představila asi 40 loutek ze své původní tvorby. V roce 2009 použila její loutky režisérka Mari Terašima ve svém filmu Díra, do níž Alenka spadla – Dark Märchen Show!!. Publikovala několik monografií, mezi jinými Wonder Doll (ART BOX, Tokio). Vede ateliér loutkové tvorby Ovocný sad (Kadžucuen).


http://garirewo.s318.xrea.com/strnew

Mantam

 

Říká o sobě, že je nejbláznivějším obchodníkem se starožitnostmi v Japonsku, je vůdčí osobností skupiny Antique Outlaw Brothers. Ze starožitných předmětů vytváří volné objekty a šperky. Svou volnou tvorbu představil na výstavě Cirkus mrtvých zvířat aneb melancholický alchymista (parabolica-bis, září 2010), kde představil kabinet starožitných kuriozit (Yasó kottóiči), který doplňuje novými předměty a v prostorách Studio parabolica provozuje dodnes. Jak sám uvádí, vystavená díla vznikla snahou o dosažení nového tvaru prostřednictvím kombinace nejrůznějších předmětů, poškozených během zemětřesení 11. 3. 2011, které nedokázal vyhodit, a věcí, které sice vlastní delší dobu, aniž by je potřeboval, nicméně se jich nemůže zbavit.

 

http://mantam.web.fc2.com//

 

Chiiko Ayasaki

 

Chiiko Ayasaki se narodila 1.1. v 08.15 v Tokiu, vyrostla poblíž moře v Niigatě. Je ilustrátorkou, své ilustrace tvoří převážně v oblasti tokijského Šindžuku. Má za sebou tvorbu na mnoha knihách, vědeckých publikacích, spolupracuje s filmovými tvůrci, podílí se na designu reklamních letáků apod. Mezi její oblíbená místa patří Tokijská věž (Tokyo Tower) a čtvrť Janaka.

http://ayasakingyo.chakin.com

Takato Yamamoto

Označení „moderní dřevořezy ukijo-e (dosl. obrazy prchavého světa) je jistě příznačné pro jeho „estetický styl éry Heisei“, s nímž započal v r. 1994, aby jím vytvořil sobě vlastní, specifický svět. Ilustruje mnoho historických románů a novel s tematikou esteticismu (tanbi), fantaskna (gensó) a smyslné erotiky (kannó). Prokládá estetismus temnotou. Mezi jeho stěžejní práce patří erotická díla Purpurová Maniela, Narcisův oltář, Svůdný Farmakon, Divertimento pro mučedníky, Hermafroditova žebra, zatím poslední sbírkou děl je Chyméřina rakev.

 

Shuji Tateishi 

Malíř, ilustrátor, absolvent prestižní Tokyo University of the Arts. Výstavou Dnové zmražených Alenek nadchl takové veličiny japonského kulturního života, jakými byli Hideo Nakai (1922-1993) nebo Šúdži Terajama (1935-1983). Svůj magický a klidný svět tvoří motivy chlapců a nerostů. Vytvořil mnoho knižních obálek a také je ilustroval. Mezi hlavní výstavy řadí Sen plující po povrchu (parabolica-bis, Tokio, 2010). 

 

NEQRO

 

Preparováním koster, taxidermií a konzervací formalínem se začala zabývat v roce 2007, kdy studovala u GALVANIC. V r. 2010 se osamostatnila a přijala umělecké jméno NEQRO. V červenci 2010 spolupracovala s Louisem Fleischauerem na performanci v rámci projektu Sadistic Circus.  V září 2010 prodala několik svých prací na BMX Conference v Berlíně. V lednu 2011 se zúčastnila projektu GOTHPHILIA[NIGHT AND MAGIC]- výstava noctilucentního umění.