Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Rozloučení s Věrou Čáslavskou

Na Velvyslanectví České republiky v Tokiu bude v pátek dne 2. září 2016 (14:00 – 16:00 h.) a v pondělí dne 5. září 2016 (10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00 h.) vystavena kondolenční kniha pro všechny ty, kteří jsou smrtí Věry Čáslavské zarmouceni a mají přání napsat posledních pár slov. V pondělí dne 5. září od 19.00 hod. bude v kinosále velvyslanectví promítnut dokumentární film Olgy Sommerové o životě Věry Čáslavské pod titulemVěra 68. Kondolenční knihu bude možné podepsat i při této příležitosti v době od 18:30 do 19:00 hod. Bude možné, že kapacita promítacího sálu nebude dostačující, proto se předem omlouváme pro případ, že někteří návštěvníci budou muset postát.

Zpráva o úmrtí Věry Čáslavské mne nečekaně a do hloubky srdce zasáhla včera na letišti bezprostředně po návratu z Prahy do Tokia. Stále tomu nemohu věřit.  Ještě minulý týden ve čtvrtek jsem se s Věrou setkala u jejího kadeřníka v Praze, kde jsme jako obvykle klábosily o všem možném, a poté v restauraci poblíž jsem jí předala jmenovací listinu ke členství v čestném výboru pro Rok české kultury v Japonsku 2017, kterého se velmi spontánně ujala. Mezi konverzací o jejím zdraví, rodině, společných známých  jsme probíraly rovněž možnost jejího zapojení do Roku české kultury v souvislosti s novým dokumentárním filmem NHK, jehož začátek natáčení se plánoval na poslední týden v září.

S Věrou nás pojilo hezké přátelství. S ní a s jejími dětmi jsem se osobně seznámila v roce 1990, kdy navštívila Japonsko ve funkci poradkyně prezidenta republiky Václava Havla. Asi nemusím zdůrazňovat, co všechno tato výjimečná žena pro mne svou osobností a postojem představovala.

Podobně jako já to cítí i velká část  Japonců, v jejichž srdcích tato sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa a jedenáctinásobná mistryně Evropy ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská žije dodnes, a která zde doslova ztvárňuje pojem České republiky.

Jejím odchodem česko-japonský svět utrpěl velkou ztrátu. Přejme si společně, aby obrovské dědictví jejího vřelého vztahu k Japonsku a  jejího pohledu na svět i v nás pokračovalo dál.

Dovolte mi, abych touto cestou vyjádřila svou upřímnou a hlubokou soustrast celé rodině, přátelům a fanouškům Věry Čáslavské na celém světě..

 

Ředitelka Eva Takamine