Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Promítání krátkých animovaných filmů Jiřího Brdečky

V kinosále Velvyslanectví ČR v Tokiu bude 19. března promítnuto osm krátkých animovaných snímků génia českého filmu, Jiřího Brdečky. Promítání se zúčastní také dcera Jiřího Brdečky, novinářka a spisovatelka Tereza Brdečková, která během promítání diváky blíže seznámí s jednotlivými snímky a také s životem a dílem svého otce.

Jiří Brdečka (1917-1982) byl všestrannou a velmi nadanou osobností českého filmu. Jako scénárista pracoval například na klasikách české kinematografie - Tajemství hradu v Karpatech, Limonádovém Joe nebo Císařově pekaři. Jiří Brdečka byl ale znám také jako filmový kritik, novinář, esejista, kreslíř či režisér animovaných filmů.

Filmový výběr, který v Českém centru uvedeme, představuje Brdečku jako režiséra animovaných filmů a společně s Jiřím Trnkou i jako zakladatele české animace vůbec. Během svého působení ve studiu Bratři v Triku vytvořil 34 animovaných filmů a jeho snímky Vzducholoď a láska, Špatně namalovaná slepice, Metamorpheus, Tvář a další  mu přinesly mezinárodní uznání a ceny ze světových festivalů. Naléhavá vize jeho vnitřního světa, jeho ironie a poetická senzibilita zůstávají nadčasové.

Promítání bude přítomna i spisovatelka a novinářka Tereza Brdečková, která je dcerou Jiřího Brdečky. Divákům blíže představí život a dílo svého otce a zároveň uvede jednotlivé snímky.

Kdy: 19. 3. 2018 v 19:00
Kde: kinosál Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Vstupné zdarma (zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte své jméno a počet účastníků)

Promítané snímky:

Vzducholoď a láska (1948)
Špatně namalovaná slepice (1963)
Pomsta (1968)
Metamorfeus (1969)
Jsouc na řece mlynář jeden (1971)
Tvář (1973)
Horníkova růže (1974)
Třináctá komnata prince Měděnce (1980)