Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Promítání dokumentárních filmů Haruny Honcoop

Česko-japonská režisérka a studentka posledního ročníku Centra audiovizuálních studií na FAMU, Haruna Honcoop představí 19. 1. 2018 své na mezinárodních festivalech oceněné dokumentární snímky Pravda nebo lež (2016, 18‘) a Na věčné časy – Relikty architektury socialistické éry (2017, 59‘) v Českém centru Tokio.

Haruna Honcoop je česko-japonská cestovatelka, nezávislá filmařka a studentka posledního ročníku Centra audiovizuálních studií na FAMU.  V Českém centru Tokio uvede hned dva své režijní projekty.

Prvním projektem je série deseti krátkých experimentálních filmů Na věčné časy – Relikty architektury socialistické éry. Série utváří audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu socialistické éry v jedenácti zemích východní Evropy (Moskva, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, města v Polsku, České republice, Srbsku, Kosovu a Albánii, a v Bulharsku). Časově pokrývá počátky stalinistické architektury, sorelu, přes brutalismus, high-tech a socialistickou modernu až do zlomového roku 1989. Film získal hlavní cenu na festivalu ARCHFILM LUND ve Švédsku

K filmu existuje doprovodný web www.built-to-last-project.com, který obsahuje informace ke všem lokacím uvedených ve filmu, fotografie, mapu lokací a profily tvůrců. 
(facebook https://www.facebook.com/BuiltToLastProject/?ref=br_rs)

Druhým projektem s názvem PRAVDA NEBO LEŽ je dokumentární koláž, která reflektuje současné česko-čínské vztahy, negaci porevolučních havlovských ideálů a směřování české zahraniční politiky na východ. Film je absurdní politickou groteskou, složenou z propagandistických videí, animací, čínských televizních zpráv a vlastních dokumentárních záběrů z Prahy, jež souvisí s aktuálním tématem – a to nově budovanými, na ekonomických základech stavěnými česko-čínskými vztahy, v čele s prezidenty obou zemí.

Film vyhrál v květnu 2016 cenu za nejlepšídokumentární film na festivalu Zlatý voči. Byl uvedenna festivalech Film Sokolov, minifestivalu Bokem,Slavonice fest a Silver Eye filmotéce na Mezinárodnímdokumentárním festivalu v Jihlavě.


 

Kdy: 19. 1. 2018 (pátek) od 19:00

Kde: Kinosál Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Vstupné zdarma (zájemce prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz, uveďte své jméno a počet účastníků)