Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Pavel Brycz na Evropském literárním festivalu v Tokiu

Od 2. 11. do 4. 11. bude v centru Tokia probíhat již 3. ročník Evropského literárního festivalu. Za Českou republiku se festivalu zúčastní prozaik a publicista Pavel Brycz. Program festivalu nabídne účastníkům panelové diskuse s autory, rozhovory či autorská čtení.

Kdy: 2.-4. listopadu 2019
Kde: 
Delegation of the European Union to Japan, Instituto Cervantes de Tokio a Istituto Italiano di Cultura di Tokyo 

Cílem Evropského literárního festivalu je podpořit v Japonsku zájem o současnou evropskou literaturu a zpopularizovat tak překlady evropských děl u čtenářů i nakladatelů.

Stejně jako v předchozích letech, i letos je festival pořádán zastoupením EU v Japonsku ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními institucemi členských států. Autoři z Rakouska, České republiky, Finska, Německa, Irska a dalších členských zemí EU budou společně s japonskými literárními odborníky a překladateli diskutovat nejen o své tvorbě, ale i o významu literatury a jejich překladů obecně.

Letos bude Českou republiku zastupovat prozaik, publicista a textař Pavel Brycz (*1968). Na festivalu představí svou knihu Co si vyprávějí andělé? (2011). Společně s Pavlem Bryczem vystoupí také bohemista Keniči Abe, který toto dílo přeložil do japonštiny.

Rok 2019 značí 30. výročí od pádu Berlínské zdi a událostí sametové revoluce. Toto výročí reflektuje festival tématem panelové diskuze „Breaking Walls, Building Bridges“, které se kromě spisovatelů z Německa, Belgie, Itálie a Portugalska zúčastní i Pave Brycz.

Vstupné je zdarma, avšak zájemci se musí rezervovat předem na https://eulitfest.jp/en/

 

Český program na Evropském literárním festivalu:

Panelová diskuze: Breaking Walls, Building Bridges 

  • panelová diskuze s účastí Pavla Brycze
  • 2. 11., 17:00 – 19:00
  • Místo: Instituto Cervantes de Tokio (pořádáno organizací EUNIC Japan)

Pavel Brycz a Keniči Abe - veřejné čtení a beseda

  • 4. 11., 11:30-12:15 
  • Místo: Delegation of the European Union to Japan (Europa House, Minami Azabu, 4-6-28)

 

Pavel Brycz (* 28. 7. 1968 Roudnice nad Labem)

Prozaik, textař, publicista a scenárista. Píše pro dospělé i pro děti. Za povídkový soubor Jsem město získal Cenu Jiřího Ortena 1999, román Patriarchátu dávno zašlá sláva byl oceněn Státní cenou za literaturu 2004 a knížka pro děti Bílá paní na hlídání Zlatou stuhou 2010. Je autorem večerníčků Dětský zvěřinec (2008) a Bílá paní na hlídání (2013 a 2019) v České televizi. V roce 2011 vydal knížky Tátologie aneb rady začínajícím tatínkům, kteří nechtějí brzy skončit a fantasy všedního dne Co si vyprávějí andělé? V tomtéž roce se zúčastnil Mezinárodního festivalu spisovatelů ve Vilenici (Slovinsko), kde uvedl svůj magický román Svatý démon o falešném židovském mesiáši na území Haliče v 17. století.

V roce 2014 publikoval román-odysseu o současném muži ve středním věku a ve střední Evropě: Muž bez ženy není člověk.

Jeho práce byly přeloženy do maďarštiny, slovinštiny, slovenštiny, korejštiny a japonštiny. Zatím poslední knihou pro dospělé je romaneto Největší muž na světě (2017), věnované československým legionářům. Pro děti píše sedmidílnou sérii upírských komedií Emil a upíři: Neboj se, vždyť máš česnek (2018), Schovej se, kdo můžeš (2019) a Kdo se bojí, nesmí do školy (2019).

Je předsedou poroty Literární ceny Knižního klubu. Vyučuje na gymnáziu český jazyk, literaturu a tvůrčí psaní.