Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

"Labyrint" na japonském televizním programu AXN Mystery

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty. Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Případu se tak ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků. Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu" a uvěří naději na dopadení pachatele. Důležitou pomocí je jim paradoxně také obraz Hieronyma Bosche Poslední soud, kterým se pachatel v provedení svých krutých činů nechává zjevně inspirovat.(Česká televize)

Výstava “Alfons Mucha“ - Výstava u příležitosti Roku české kultury v Japonsku 2017 a 10. výročí založení muzea “The National Art Center Tokyo”

Rok 2017 slaví 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Výstava Slovanské epopeje v Tokiu se řadí mezi nejvýznamější kulturní události Roku české kultury. Alfons Mucha (1860-1939) se narodil na Moravě (nyní část České republiky). Mucha se stal díky své nadanosti na konci 19. a na počátku 20. století klíčovou postavou v hnutí Art Nouveau. Jeho jedinečný styl ovlivnil celou generaci malířů, grafiků a designérů. Monumentální cyklus, ke kterému by bylo těžké najít paralelu jinde ve světě, Slovanská epopej představuje cyklus dvaceti velkoformátových pláten (největší měřící více než 6 až 8 metrů) zobrazujících historii Slovanů. Mucha byl přesvědčen, že budoucnost všech národů závisí na znalosti své minulosti . Výstava Slovanské epopeje slaví svou světovou premiéru v Japonsku svou kolekcí unikátních 20ti děl, která jsou poprvé vystavena v jiné zemi než je Česká Republika, společně s 80ti dalšími úžasnými exponáty Alfonse Muchy. Prostřednictvím této výstavy japonská veřejnost bude mít jedinečnou příležitost se seznámit s Muchovými unikátními díly, zachycujícími dějiny a charakteristiku slovanské kultury.

Rok České kultury 2017 v Japonsku-Únor

České centrum informuje o kulturních akcích, které proběhnou v měsíci únoru v rámci Roku české kultury.

Česko-japonský umělecký projekt „Světy v Nás“

Česko-japonský umělecký projekt „Světy v Nás“ vznikl mezi partnerskými základními školami v Japonsku (Tokyo Jogakkan Primary school) a Česku (Základní umělecká škola Ratiobřická). Studenti těchto škol měli za úkol výtvarně zpracovat jejich představy o protější zemi. Výstava má za účel podpořit a posílit kulturní výměnu mezi Českou republikou a Japonskem. Výběr nejlepších prací bude v Českém Centru Tokyo vystaveno od 15 února do 1.března 2017.

„České a japonské současné umění ve vztahu ke společnosti“ Přednáška kurátorky Sandry Sýkorové

Sandra Sýkorová žije posledních 17 let ve Velké Británii v Londýně, kde působí jako kurátor se zaměřením na mezinárodní současné umění a výuku v kontextu s uměním. Mezi její úspěšné akce patří realizace jedné z největších veřejných uměleckých produkcí Kateřiny Šedé roku 2011 v Tate Modern . Dále spolupracovala s uměleckými kolektivy jako je například Ztohoven a další. Její přednáška v Tokiu se bude zaobírat tématikou moderních českých a japonských umělců zkoumajíc jejich společná témata a zájmy. Jako člověku se zkušenostmi v oblasti sociální a vizuální antropologie jejím hlavním zájmem je pohled na umění skrze globální objektiv a vidění konkrétních umělců a uměleckých děl v jejich celých národních kontextech.

Promítání dokumentárních filmů Heleny Třeštíkové

Významná česká dokumentaristka Helena Třeštíková režírovala od roku 1975 více jak 60 filmů. Věnuje se především časosběrné metodě - tedy sledování lidských osudů v delším časovém úseku. V roce 2007 se na krátkou dobu stala ministryní kultury ČR. Za svůj film „René“ získala cenu European Film Academy (EFA) the Prix Arte 2008. Své filmy představí v Tokiu osobně.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Naši partneři