Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Česko-japonský sklářský projekt „Metamorphosis“ ve městě Toyama

Výstava, která představuje výsledky spolupráce studentů japonské sklářské školy City Institute of Glass Art (TIGA) z města Toyama a studentů z Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou.

Výstava, která byla poprvé v Japonsku uvedena v roce 2018 v galerii Českého centra Tokio, bude letos představena v Toyama Glass Art Museum ve městě Toyama. Hlavním organizátorem výstavy v Toyamě je sklářská škola City Institute of Glass Art (TIGA).

Čeští pedagogové působí v Japonsku na sklářské škole TIGA už od jejího založení v roce 1991 a obě země tak spolu na poli výuky sklářského umění dlouhodobě úzce spolupracují. Jedním z výsledků této spolupráce je právě výstava „Metamorphosis“.

 Václav Řezáč, pedagog působící na TIGA: „Ručně broušené sklo zdobené tradičními českými dekory je podstatnou součástí výuky na TIGA. V rámci výuky se zde studenti učí navrhovat skleněný tvar a na něj vybrousit tradiční české dekory. A právě zde dochází ke spojení české a japonské estetiky ve skle, což se stalo ústředním motivem pro projekt vzájemné spolupráce české Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou (http://www.akademie-svetla.cz/sekce/837-sklo) a japonské sklářské školy TIGA (http://toyamaglass.ac.jp/school/index-en.php).

 

Kdy: 21. – 26. srpna 2019

Kde: Toyama Glass Art Museum (http://toyama-glass-art-museum.jp/en/)