Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Jan Palach na EU Film Days 2019

Na 17. ročníku Evropského filmového festivalu – EU Film Days 2019 se představí český snímek „Jan Palach“ režiséra Roberta Sedláčka. Tento snímek byl vybrán s přihlédnutím k 50. výročí od upálení Jana Palacha na protest proti omezování svobod a pasivnímu přístupu společnosti v návaznosti na invazi vojsk států Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Kromě Tokia bude film uveden také v Kjótu, Hirošimě a Fukuoce.

EU Film Days je filmový festival pořádaný organizací EUNIC Japan, která sjednocuje v Japonsku působící kulturní instituce a ambasády členských zemí EU, mezi které patří i České centrum Tokio. Během letošního ročníku bude ve čtyřech japonských městech představeno 24 evropských snímků.

Obou tokijských promítání filmu Jan Palach se na pozvání Českého centra Tokio osobně zúčastní také režisér Robert Sedláček a po skončení filmu bude odpovídat na dotazy z publika.

Po prvním uvedení filmu v Tokiu bude 1. června v 16:30 následovat také beseda, které se Robert Sedláček zúčastní společně s historikem a bohemistou z Tokyo University of Foreign Studies, Takem Šinoharou. Tématem besedy je „Dědictví Jana Palacha – Od pražského jara po sametovou revoluci“. Tato akce je nezávislá na samotném promítání filmu.

 

Anotace filmu:

Jan Palach. Student, který se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské invazi do Československa. Nekompromisní mladík, který přinesl krajní oběť v touze vyburcovat národ z okupační letargie. Jméno, které u nás zná každý. Film vypráví příběh posledních měsíců Palachova života, ukazuje cestu, na níž se z milujícího syna, oddaného přítele a citlivého, přemýšlivého studenta filozofie stala „pochodeň číslo 1“.

REŽIE: Robert Sedláček
SCÉNÁŘ: Eva Kantůrková
KAMERA: Jan Šuster
HUDBA: Michal Rataj
HRAJÍ: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák, Jan Vondráček
ŽÁNR: drama
STOPÁŽ: 124 min
ZEMĚ VZNIKU: ČR / Slovensko
ROK VÝROBY: 2018
STUDIO: Cineart TV Prague

(zdroj: CinemArt)

Jan Palach bude uveden v českém znění s japonskými a anglickými titulky.

 

EU Film Days – harmonogram

Tokio 31. 5. – 27. 6. (Jan Palach, 1. 6. v 14:00, 6. 6. v 15:00)
Kjóto     7. 6. – 30. 6. (Jan Palach, 7. 6. v 13:30)
Hirošima   3. 7. – 13. 7. (Jan Palach, 3. 7. v 18:00)
Fukuoka   18. 7. – 28. 7. (Jan Palach, 18. 7. v 14:00)

Více informací o programu najdete zde: https://eufilmdays.jp/