Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výstava při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. „Císař na čtyřech trůnech – Životní pouť Karla IV. ve čtrnácti zastaveních“

V roce 2016 si Česká republika připomíná 700. výročí narození panovníka Karla IV. a při této příležitosti si Vás Velvyslanectví České republiky a České centrum Tokio dovolují pozvat na výstavu „Císař na čtyřech trůnech – Životní pouť Karla IV. ve čtrnácti zastaveních“, která bude probíhat od 19. 5 do 24. 6. 2016 ve výstavním sále Českého centra Tokio. Výstavu tvoří 14 textových panelů s fotografiemi a mapuje vládu a život císaře Karel IV., který se jako hluboce věřící člověk hlásil k tradicím evropské civilizace.

Stejně tak má výstava vyjádřit vztah současné České republiky k významu Karla IV. jako vladaře evropského formátu. České země tvořící nedílnou součást evropské reality jsou nositeli kultury, která je postavena na hodnotách, jež vyznával Karel IV. ‒ na křesťanství a humanismu.
Výstava představuje Karla IV. nejen jako cílevědomého politika, ale i jako obyčejného člověka, který má běžné starosti dnešních lidí (bojí se o osud svých dětí – snaží se jim zajistit budoucnost, trpí nemocemi, užívá si života atp.). A jako každý člověk má také dané povahové rysy, které mu někdy pomohou životní situaci vyřešit, někdy mu ji naopak zkomplikují. Každopádně Karel IV. je historická osobnost, která vidí svět kolem sebe v širším kontextu a svou víru a vzdělání využívá k naplnění vlastních státně-dynastických koncepcí.
Výstavu bude doprovázet přednáška o Karlu IV.  prof. Hideto Satsumy , která se bude konat na Tokijské Univerzitě cizích jazyků dne 23. května od 19 hodin.Datum výstavy: 19.5 – 24.6 2015
                              (Po.-Pá.:10:00-17:00)
Místo výstavy: České centrum Tokio (2-16-14, Hiroo, Shibuya-ku, Tokio)
Spolupráce: Profesor Hideto Satsuma (Univerzita Meiji)

 

 

*Informace ohledně přednášky prof. Hideto Satsumy (Univerzita Meiji) o Karlu IV. u příležitosti 700. výročí jeho narození. zde.