Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

12 SVĚTŮ - Ilustrátoři současné české knihy pro děti

Výstava v Českém centru Tokio prezentující 12 současných českých ilustrátorů a jejich dílo. Jedná se o projekt k 100. výročí založení Československé republiky.

  Včera kralovali ilustraci původní české knihy pro děti Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková. A dnes? Kdo jde po svém v jejich stopě? Kdo sbírá body doma i v cizině? Třeba dvanáctka výše jmenovaných. Co jméno, to vlastní výraz potvrzený v řadě knižních publikací ceněných kritikou i čtenáři. Co autorské dílo, to specifický svět míst, postav, dějů. A nejen slovem a obrazem, ale i v dotyku s dalšími médii, jako film, performance, hudba, divadlo, fotografie. Račte vstoupit. Kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

  Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů, která měla premiéru v Muzeu hlavního města Prahy v listopadu 2012. Tedy před více než pěti lety. Časový odstup byl důvodem k obsahové aktualizaci celého projektu.

         Výstava představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a komiksářů mladší a střední generace, kteří se ve svém díle zaměřují na děti a mládež. Patří mezi hvězdy svého oboru a slaví úspěch u kritiky a čtenářů čím dál častěji i v zahraničí. Například Galina Miklínová s Lichožrouty ve filmu, Lucie Lomová s komiksovými alby Anča & Pepík nebo Divoši, Petr Nikl se svými všetečnými tvůrčími aktivitami, kde propojuje slovo s obrazem, akcí, zvukem.

         Současná česká knižní ilustrace a komiksová tvorba je v zenitu. Jestliže včera byla v kategorii děti a mládež skloňována jména Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková, dnes se jim svými výkony směle rovná dvanáctka zastoupených. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. A kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

Autorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), autor řady publikací z dějin literatury a kultury.

 

Kdy: 26. července až 7. září 2018 ve všední dny od 10:00 do 17:00.
Kde: České centrum Tokio

 

Vernisáž výstavy se koná 26. července v 19:00 v prostorách Českého centra Tokio. Vernisáže se zúčastní i jeden z vystavujících, všestraný umělec Petr Nikl, který si pro hosty připravil krátké vystoupení. Petr Nikl vystoupí také na festivalu Aho-j! Shinjuku.

Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet návštěvníků.